עשרות מתמחים במשפטים, שניגשו לבחינת לשכת עורכי הדין בחודש דצמבר האחרון, הפגינו הבוקר (ראשון) מול סניפיה בירושלים ובתל אביב, זאת בעקבות החלטת הלשכה לא לפרסם את ציוני הבחינה האחרונה על רקע מאבק בינה לבין חברי כנסת בנושא "חוק הפקטור". במטה המחאה החליטו להגיש היום גם עתירה מנהלית נגד הלשכה.מחאת המתמחים. צילום: ינון ברזאני
ביום חמישי האחרון פרסמה לשכת עורכי הדין הודעה בחשבון הפייסבוק שלה, בה הודיעה במפתיע כי ציוני הנבחנים, שהיו אמורים להתפרסם בסוף השבוע, לא יפורסמו, זאת לאחר שהוועדה הבוחנת התפטרה על רקע מאבק בין לשכת עורכי הדין לחברי כנסת ביחס לחוק הפקטור, שנולד בעקבות אחוזי המעבר הנמוכים בבחינות ההסמכה האחרונות.


במטה המחאה ציינו כי בחינת ההסמכה שונתה לפני כשנתיים בהחלטת יו"ר הלשכה, ובעקבות כך אחוזי המעבר ב-85% ל-12% בבחינה שנערכה ביוני 2018. יש להסביר כי כל עוד הציונים לא יפורסמו, לא יתאפשר למתמחים לקבל הסכמה ולהשתלב בשוק העבודה. "הפעם הלשכה חצתה את הגבול", אומרים הנבחנים. "אנחנו 2,000 בני ערובה שמוחזקים בידי הלשכה. במשך ארבעה חודשים אנחנו יושבים בבית ללא הכנסה סדורה. חלקנו הורים לילדים וחלקנו סתם צריכים לשלם שכר דירה ולאכול בלי שנאלץ לחזור להורים". 

כזכור, לפני כשבוע וחצי חתמה שרת המשפטים איילת שקד על תקנות שיעניקו לוועדה הבוחנת של בחינות הסמכת עורכי דין סמכות להעניק פקטור לנבחנים, על פי שיקול דעתה המקצועי. 
 
כמו כן, בוטלה "גזירת השליש" - תקנה הקובעת כי כדי לעבור את מבחן ההסמכה על הנבחן לקבל לכל הפחות שליש מהניקוד בכל אחד משלושת החלקים בבחינה.