דיווחים בכלי התקשורת הפלסטיניים טוענים כי "ישראל גנבה את הקרניות" מעיניו של המחבל מוחמד שמאסנה (23), תושב כפר קטנה מצפון לירושלים, שביצע את הפיגוע באוטובוס קו 185 בכניסה לבירה. זאת לאחר שהוחזרה הגופה לידי הרשות הפלסטינית ביממה האחרונה.

משרד הבריאות הפלסטיני סירב להוציא הודעה רשמית והדגיש כי מדובר בסוגיה הנוגעת לתחום של המכון הפתולוגי.
הפיגוע אירע ב-12 באוקטובר, בקו 185, כשהמחבל התיישב בחלק האחורי של האוטובוס שיצא מנווה אילן לכיוון ירושלים, קרוב לחייל - ובכניסה לעיר תקף את החייל באמצעות סכין ופצע אותו, קרא קריאות ׳אללה אכבר׳ ואז ניסה לחטוף את נשקו. שוטר ממחוז ירושלים שהיה באוטובוס מלפנים, שמע צעקה, הסתובב לאחור, הבחין במאבק של החייל עם המחבל, רץ לכיוון המחבל וניסה לרתק אותו לרצפה. 
 
נוסעים שהיו באוטובוס קראו לנהג לעצור ולפתוח דלתות כדי שיוכלו לרדת ובמקביל דיווחו למשטרה. השוטר החזיק במחבל ונאבק בו עם יחד עם שני אזרחים באוטובוס, כשהמחבל מנסה כל העת לחטוף את נשקו של החייל ולדרוך אותו. 
 
כוח משטרה שהיה בסמוך הגיב במהירות ועלה לאוטובוס. בנסיון להשתלט על המחבל, ככל הנראה נפל אקדח של שוטר שהיה מאובטח בשרוך אבטחה. המחבל הצליח לתפוס את האקדח וניסה לדרוך אותו. קצין מתחנת לב הבירה שעלה לאוטובוס, הבחין במחבל כשהוא עם אקדח, ביצע ירי מדוייק וניטרל אותו. 
 
רס״מ ג. ממחוז ירושלים שהיה באוטובוס, סיפר: ״מיד כשהבחנתי במאבק של המחבל עם החייל, זינקתי לעבר המחבל, ראיתי שהסכין שלו נפלה, ניסיתי לרתק אותו לרצפה, הוא נאבק וניסה כל העת למשוך את הנשק של החייל עד שהגיע כוח משטרה נוסף והמחבל נוטרל״. המחבל עלה לאוטובוס כשסכין מוסלקת על גופו כפי שהגיעו יתר המחבלים היום בירושלים ולא נמצא עליו כל תיעוד מזהה, פעולות המעידות על כוונתו. 
 
מפקד המחוז ניצב משה (צ׳יקו) אדרי שיבח את השוטרים והאזרחים ואמר כי "התגובה הנחושה של השוטרים שפועלים באומץ לב ומסירות נפש הביאה לחיסולו המהיר של האירוע ומניעת פגיעה באזרחים. אנו נמשיך לפעול בנחישות ובמהירות כלפי כל מחבל המנסה לפגוע בחפים מפשע".