תחקיר "מעריב־השבוע" שחשף כיצד פקידי ממשלה קיבלו שוחד מחיילים בני העדה האתיופית על מנת להעלות ארצה את בני משפחותיהם, עשה את דרכו אל מנהיגי הקהילה היהודית באתיופיה ועורר את זעמם. אתמול הם פנו במכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרשו מאחת הדמויות המרכזיות בפרשה, העובד בסוכנות היהודית, שלא לשוב לתפקידו באדיס אבבה.

לפני כשלושה שבועות פתחה המשטרה בחקירת המקרה, לאחר שנאספו, בסיוע עו”ד אייל פלטק, עדויות רבות של חיילים הטוענים כי התבקשו לשלם עשרות אלפי שקלים מכיסם לכמה בכירים במגזר הציבורי כדי שקרוביהם יועלו לישראל. העדויות הוגשו למשטרה, והיא החלה לזמן מעורבים בפרשה לצורך מתן עדות.

על פי עדויות החיילים, את הכסף הם העבירו בין היתר גם לראש משלחת הסוכנות היהודית באתיופיה, אשר פנטהון סיום. ראשי הקהילה היהודית הפנו במכתבם האשמות חמורות נגד פנטהון סיום, ובין היתר רמזו כי ביקש שוחד מיני.

"בעודנו ממתינים בציפייה לעלות לישראל שמענו שפנטהון סיום יחזור שוב לאתיופיה", הם כתבו במכתבם, הממוען גם לשר הפנים סילבן שלום, ליו"ר הסוכנות נתן שרנסקי וליו"ר ועדת העלייה והקליטה ח"כ אברהם נגוסה. לדבריהם, על פי עדויות שאספו, פנטהון "יצר קשר עם 'דילרים' שהבטיחו לאנשים להעלות אותם אם ישלמו כסף".

הם הוסיפו כי "כאשר הגיעו נשים צעירות לשגרירות, הוא אמר להן שייקח אותן לארץ. הוא קבע להן פגישות במעונו הפרטי ובמקומות מגורים אחרים ובכך גרם לנשים לבעיות. זה חזר על עצמו". את מכתבם הם חותמים בדרישה: "אנו מבקשים מכם לדאוג שלא יגיע לכאן. אם לא תענו לבקשתנו ותחליטו לשלוח אותו לאתיופיה, אנו מודיעים שלא נאפשר לו להיכנס לכל המקומות הקשורים לקהילה".

אחת המתלוננות, שעדותה פורסמה ב"מעריב־השבוע", טענה כי "הורי שילמו הון להבאת אחיו של אבא שלי ארצה. מקבלי השוחד הבטיחו שברגע שהוא יעלה לפה הם יחזירו לנו את הכסף. הם טענו כי הכסף נדרש לבדיקת רקמות לצורך הוכחת זהות, ואם אכן יוכח שהוא בן משפחה, יחזירו את הכסף, ואם לא, לא נקבל אותו בחזרה".

מתלוננת אחרת סיפרה על עובד בכיר המועסק בשירות הציבורי: "הוא ביקש ממני כ־30 אלף שקל כדי להשאיר את בעלי בישראל. סירבתי, ובעלי גורש לאתיופיה". עדות נוספת שהגיעה ל"מעריב־השבוע" נוגעת לשני נציגי ציבור, המועסקים בשני משרדי ממשלה שונים, שדרשו לכאורה כסף מאחד המתלוננים. "לא הייתה לנו ברירה אז שילמנו להם, והם הבטיחו לנו שנקבל את הכסף חזרה בישראל. רק ככה הצלחנו להביא את אבא לישראל", סיפר אחד מהם.

יצוין כי כמה מהמעורבים שהתבקשו להעיד הביעו חשש כי הם עצמם יועמדו לדין, מכיוון שגם מתן שוחד ולא רק קבלתו נחשב לעבירה פלילית. בעקבות חששם פנה עו"ד פלטק ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, בבקשה להעניק חסינות מיוחדת לכל מי שיעיד בפרשה.

"זו מדינת חוק"

אשר פנטהון סיום אמר אתמול ל”מעריב־השבוע” בתגובה כי הוא מכיר את הטענות, שחלקן לדבריו נבדקו בעבר, אולם הוא מכחיש אותן באופן גורף: “יש גורמים כאן בישראל, בעלי אינטרס, שעומדים מאחורי האשמות האלה. אני שמעתי שיש חקירה, אך לא ידעתי שהתלונה הופנתה נגדי. ברמה העובדתית, מי שנותן אישור לעלות לארץ זה לא אני אלא משרד הפנים. הטענות על קבלת שוחד הן מופרכות לחלוטין. כל מי ששילם ועלה לארץ שיגיש תלונה במשטרה ואני אחקר. פה זו מדינת חוק”.

לדבריו, “אני ממליץ לבדוק מי הקים את הארגון ששלח את המכתב, מי מממן אותו ומי עומד מאחוריו. הם לא אתיופים. כל הטענה הזאת נועדה לפגוע בי ציבורית. כבר לפני שנה וחצי כתבו נגדי באנונימיות הכפשות קשות יותר ממה שכתבו עכשיו, והגשתי תלונות במשטרה שנמצאות בחקירה”. הוא הוסיף: “עשיתי את עבודתי באתיופיה במקצועיות ובמסירות, והסוכנות היהודית אף המליצה עלי כעובד מצטיין לשנת 2013. אני מוכן להתעמת עם כל אחד שמאשים אותי בהאשמות החמורות האלה”.

בסוכנות היהודית מכירים את הטענות כלפי פנטהון סיום ובשיחה עם “מעריב־השבוע” אמרו גורמים בסוכנות כי בעבר נבדקו טענות דומות ולא נמצא דופי בעבודתו ובהתנהלותו. באופן רשמי נמסר מהסוכנות כי פנטהון סיום יוכל להגיש מועמדות לתפקיד כל עוד הוא לא נחקר ואין ראיות נגדו: “לא מקובל עלינו שמטילים דופי בצורה בוטה וחריפה בעובד מסור ונאמן בלי לאפשר בדיקה של העובדות לאישורן. אם למישהו יש טענות או תלונות, הדרך הנכונה היא להגיש תלונה מסודרת מלווה בעדויות תומכות לגופי אכיפת החוק ולא באמצעות פיזור השמצות שאינן מגובות בשום ראיה”.