בעקבות פיגוע הירי שלשום, בו נרצחו שני אזרחים בירושלים, קיימו במערכת הביטחון הערכת מצב ביטחונית ובסיומה הוחלט להמליץ לדרג המדיני על הטלת סגר מלא על השטחים במהלך יום הכיפורים, כמו גם על סגירת המעברים ברצועת עזה. בצה"ל מדגישים כי במהלך הסגר יותר המעבר רק במקרים הומניטריים, רפואיים וחריגים, בכפוף לאישור מתאם פעולות הממשלה בשטחים. 

בנוסף, המשטרה החליטה כי באזורים בהם קיים חיכוך רגיש בין יהודים לפלסטינים ייפרסו כוחות מתוגברים, זאת כדי למנוע אפשרות של הפרות סדר או פיגועי טרור יחידים. בירושלים החלו כבר הערב לפרוס כוחות תגבור ברחבי העיר, לרבות שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים, שאמונים על שמירת הסדר הציבורי. זאת גם על רקע הגעתם הצפויה של אלפי מתפללים לרחבת הכותל המערבי. בנוסף, הוחלט במשטרת מחוז ירושלים לחמש מתנדבים של המשמר האזרחי בנשקים לצורך אבטחת בתי כנסת באזור מגוריהם.

שוטרי מג"ב מאבטחים את הרכבת הקלה, היום. צילום: מרק ישראל סלם
כמדי שנה, תקים משטרת מחוז ירושלים בשיתוף העירייה מחסומים בדרכים הראשיות, כדי למנוע זליגה ותנועה של כלי רכב משכונות  מזרח ירושלים לכיוון מערב העיר. מהמחוז נמסר כי "שוטרים ולוחמי מג"ב יוצבו בסמוך למחסומים למניעת הסרתם, וכן ייפרסו בשכונות התפר ובנקודות החיכוך למניעת יידוי אבנים ואירועי סדר".

יום כיפורים חם מהרגיל

מהשירות המטאורולוגי נמסר כי מזג האוויר ביום הקדוש יהיה מעט חם מהרגיל לעונה. במד"א שבו והזכירו כי מדי שנה ביום הכיפורים נזקקים למעלה מ-2,000 בני אדם ברחבי הארץ לסיוע וטיפול רפואי של צוותי הארגון. מרבית המטופלים הם הולכי רגל וילדים שנפגעים בכבישים בזמן רכיבה על אופניים רגילים וחשמליים, צמים שחשים ברע עקב התייבשות, ילדים שמשחקים ללא השגחת מבוגר, ונשים בהריון שאחזו אותן צירי לידה ויש להעבירן בדחיפות לבתי החולים.
בנוסף לצוותי מד"א בתחנות, לכונני מד"א הרכובים על אופנועים ולכונני מד"א הפזורים עם אמבולנסים בשכונות ובערים, יתווספו השנה כונני מד"א בעלי ציוד רפואי מתקדם, שחלקם אף כולל דפיברילטורים, בבתי הכנסת ברחבי הארץ. 

יום כיפור בירושלים, שנה שעברה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
זאת, כדי שיוכלו להעניק טיפול רפואי מהיר לצמים שיחושו ברע. צוותים של מד"א יוצבו ברחבת הכותל במהלך יום הכיפורים כדי לתת מענה רפואי למתפללים הרבים שצפויים להגיע למקום. במד"א שבים ומזכירים לציבור לבוא בימים אלו ולתרום דם, על מנת להתגבר על מחסור הדם העונתי בתקופת החגים.