הקבינט המדיני ביטחוני אישר הערב (חמישי) פה אחד הקמת ישוב חדש למפוני עמונה, באזור עמק שילה. לאחר מכן התקיים גם משאל טלפוני ליתר שרי הממשלה, לאישור ההחלטה. בנוסף, ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן את הקבינט כי אושרו לשיווק 2000 יחידות דיור - מתוך כ 5700 יחידות דיור עליהן הודיעה ישראל כבר לפני חודשיים.  2000 יחידות אלה לא אושרו לשיווק עד כה בשל בעיות טכניות.

עוד עודכן הקבינט כי המדינה הכריזה על כ-900 דונם כאדמות מדינה באזור עדי עד, גבעת הראה ועלי, זאת בהתאם לצרכים שעלו כתוצאה מסוגיות משפטיות. לצד זאת, הקבינט סיכם גם על מגבלות משמעותיות בבנייה בעקבות בקשותיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. סוכם כי ישראל תצמצם הרחבה של יישובים באיו"ש מעבר לגבולותיהם הנוכחיים ולא תבנה מאחזים חדשים. 

ממטה עמונה נמסר כי "התושבים מברכים על ההחלטה שהתקבלה היום בקבינט המדיני בטחוני לפיה, יוקם ישוב חדש בעמק שילה, בו יוכלו לשקם את חייהם, ולשמר את רקמת החיים שנוצרה במשך עשרים שנות קיומו של הישוב עמונה. זכרו של הישוב עמונה, ישאר לעד בליבנו. אנו אוהבים אותך מולדת, לכן אנו נשבעים היום הזה לשוב לאדמת עמונה, אנו ואם לא אנו, בננו שיקומו אחרינו - מולדת לא עוזבים לעולם".
 
עוד נכתב בהודעה: "אנו מצפים שההממשלה תוציא מיידית אל הפועל את החלטת הקבינט, באופן שכבר בקיץ הקרוב ניכנס לבתים שייבנו בישוב החדש. נוכח האכזבות הרבות שידענו במעלה הדרך, אנו נמשיך לעמוד על המשמר כדי לוודא שכך אכן קורה ושהפעולות הנדרשות להקמות הישוב החדש מבוצעות לאלתר.  אנו מודים לשרים על החלטתם הערב ומברכים אותם על כך וכן את ראש הממשלה, שלמרות כל הלחצים עמד, בסופו של דבר, בהתחייבותו להקים ישוב חדש ביהודה ושומרון. עמונה עמונה".

פינוי עמונה, ארכיון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90


חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) התייחסה להחלטה ואמרה כי "יישוב חדש לעמונה לא קם מתוך כאב על פינוי, אלא כי כמה משפחות כפו התיישבות במקום שנועד למנוע מאיתנו להיפרד מהפלשתינים, להגיע להסדר ולשמור על ישראל כמדינה יהודית".
 
בשלום עכשיו מגנים בחריפות את נתניהו על הכוונה להקים התנחלות חדשה למפוני עמונה, ועל ההחלטה לבנות אלפי יחידות דיור בעומק הגדה. "נתניהו שבוי בידי המתנחלים ובוחר בהישרדות הפוליטית על פני האינטרס הישראלי. את מחיר הכניעה של נתניהו למיעוט קטן וקיצוני נשלם אנחנו, אזרחי ישראל בדמות מדינה דו לאומית"

כזכור, ראש הממשלה התייחס לנושא כשנפגש לפגישה מדינית עם נשיא סלובקיה. "אקיים את ההבטחה שלי לתושבי עמונה", הודיע. מספר שעות לפני הישיבה אמר: "אני הבטחתי מלכתחילה שנקים ישוב חדש, נדמה לי שנתתי את ההתחייבות הראשונה בדצמבר ואנחנו נקיים אותה היום".