בסקר שערך מכון סמית לעמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון) לקראת ל"ג בעומר והתפרסם היום (רביעי) עולים לראשונה נתונים מפתיעים לפיהם יותר ממחצית הציבור היהודי בישראל מעוניין בחתונה מחוץ לרבנות. לפי הסקר עולה כי 55% מהציבור היהודי ו-81% מהחילונים מעוניינים באלטרנטיבה של נישואין מחוץ לרבנות. זו הפעם הראשונה בה מתברר שקיים רוב בציבור היהודי המבטא העדפה אישית לנישואין מחוץ לרבנות הראשית. הסקר נערך לאחרונה בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. 

מדובר בפעם הראשונה בה מתברר שרוב הציבור היהודי לא רק תומך באופן תיאורטי בחופש נישואין, אלא גם מעוניין באופן אישי בנישואין מחוץ לרבנות. טענה רווחת בשיח הציבורי בישראל היא שגם אם יונהגו נישואין אזרחיים או דתיים לא-אורתודוכסיים לא יהיה להם ביקוש גדול. עתה מתברר כי הנחה זו אינה מתארת עוד את המציאות.

בעבר מדדה העמותה את התמיכה העקרונית בחופש בחירה בנישואין ובהנהגת נישואין אזרחיים וכן את התמיכה בטקסי נישואין שוויוניים. אז התברר באופן עקבי וברור כי יש תמיכה של רוב גדול בשינוי המצב בישראל בו יש לרבנות שליטה מלאה בנישואין של יהודים.
"לשים קץ לכפייה הדתית"

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, הגיב לנתונים ואמר: "מתברר יותר ויותר כי המאבק לחופש דת ושוויון בישראל אינו רק מאבק עקרוני על ערכי הדמוקרטיה וזכויות האדם, אלא מאבק אישי וקיומי. דווקא בל"ג בעומר, בו כה רבים חוגגים את נישואיהם, חשוב שמנהיגי המדינה יפתחו עיניהם וליבם ויבינו כי הגיע הזמן לשים קץ לכפייה הדתית, ולאפשר לכל זוג בישראל להינשא, ולעשות זאת בטקס ההולם את בחירתו, אמונותיו ואורח חייו".
חופה וקידושין. צילום מסךחופה וקידושין. צילום מסך


השאלה בסקר הייתה מנוסחת "מדינת ישראל מכירה כיום ורושמת אך ורק נישואין של יהודים שנערכו במסגרת הרבנות הראשית. מספר תנועות וארגונים מציעים אלטרנטיבה של נישואין יהודיים-שוויוניים מחוץ לרבנות אשר מקנה לבני הזוג זכויות וחובות רבות שהמדינה מכירה בהן בדומה לזוגות שנישאו ברבנות. באיזו מידה תהיה/י מעונין/ת באלטרנטיבה כזאת לעצמך או לילדיך כאשר תבקשו להינשא?". כאמור, 55% היו מאוד מעוניינים (27%) או די מעוניינים (28%) באלטרנטיבה כזאת. מתוכם, הביעו עניין 81% מהחילונים, 61% מה"מסורתיים לא כ"כ קרובים לדת", 40% מה"מסורתיים קרובים לדת", 13% מהדתיים ו-0% מהחרדים.

אחוז גבוה נרשם גם בקרב העולים מחבר העמים (75%), אשר רבים מהם אינם יכולים להינשא בישראל כלל כי הרבנות אינה רואה אותם כיהודים. עניין באלטרנטיבה חצה גם מפלגות פוליטיות ובה הביעו רצון גם מצביעי מפלגות הקואליציה (74% ממצביעי ישראל ביתנו, 57% ממצביעי כולנו וכמעט מחצית ממצביעי הליכוד) וגם מצביעי מפלגות האופוזיציה (85% ממצביעי המחנה הציוני, 80% ממצביעי יש עתיד ו-87% ממצביעי מרצ).