צעירים יידו הלילה (אור לשלישי) אבנים ובקבוקי תבערה בכינון ישיר לעבר כוחות הביטחון בסילוואן. הכוחות שהיו במקום זיהו צעיר שבידו כוורת זיקוקין אותם ירה בכינון ישיר לעברם. הם הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. בנוסף, כמה עשרות צעירים רעולי פנים הגיעו לכיוון תחנת הדלק בכניסה לעיסאוויה. הם יידו אבנים, ירו זיקוקין, והשליכו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות ולעבר ציר עופרית. כתוצאה מכך, פרצה שריפה בציר.

בתוך כך, עשרות מוסלמים התפללו בכניסה לשער האריות, מול עיניהם הפקוחות של לוחמי משמר הגבול (מג"ב), וזאת מאחר שסירבו, פעם נוספת, לעבור בדיקה במכשירי האבטחה. כמו כן, המתפללים קוראים בקריאות "אללה הוא אכבר", והשוטרים מונעים מהם מעבר ללא בדיקה ביטחונית.

ברקע נשמעו קולות של ירי זיקוקין ורימוני הלם, אולם במקום לא נרשמו תנועות חריגות, ולא נפגעים, כאשר האירוע נמצא תחת שליטה מלאה של המשטרה.

למעשה, מאז שעות הבוקר, כמו שאירע לפני כיממה, מסרבים מתפללים מוסלמים, בהוראות הווקף, לעלות להר הבית, תוך כדי מעבר דרך המגנומטרים, זאת בטענה שאינם מחויבים בבדיקה כדי להגיע למקום התפילה שלהם.

במשטרה, בשירות הביטחון הכללי (שב"כ), במשרד לביטחון פנים ובלשכת ראש הממשלה מסרבים להיכנע בשלב זה לתכתיבים של הווקף, מה גם שבסריקות שנערכו אחרי הפיגוע הרצחני בשישי האחרון בהר הבית נחשף סליק של כלי נשק קרים במקום. כזכור, בעקבות האירוע החמור החליטו גורמי הביטחון להחמיר את אמצעי האבטחה סביב הר הבית, וזאת כתנאי להשבת הכניסה להר.