החברה להגנת הטבע וארגון מגדלי הדגים יצאו הבוקר (רביעי) למאבק במשרד החקלאות כדי לגייס את התקציב אליו התחייב המשרד לפרויקט האכלת השקנאים בגובה 300 אלף ש"ח. התקציב לא עבר לידי שני הגופים עד כה למרות התחייבות קודמת. הפרויקט חיוני לשימור אוכלוסיית השקנאים העשירה ללא פגיעה בגידולי הדגים בישראל.בימים אלה כל אוכלוסיית השקנאים האירופית, 50 אלף ציפורים במספר, עוברת מעל ישראל בעת הנדידה. בשנים האחרונות התקיים פיילוט שהראה כי על ידי מתן מזון לשקנאים במקומות מוסדרים כמו בעמק החולה ובעמק חפר, ניתן להוציא את השקנאים מבריכות הדגים ולאפשר להם לאכול, וכך ימשיכו לנדוד בבטחה ולצמצם את הנזק, זאת תוך גירוש באמצעים חוקיים (רעש וירי באוויר שלא על מנת לפגוע בהם) מבריכות הדגים.
שקנאים בחוף הכרמל, השבוע. צילום: לוטם נאמןשקנאים בחוף הכרמל, השבוע. צילום: לוטם נאמןשקנאים בחוף הכרמל, השבוע. צילום: לוטם נאמןשקנאים בחוף הכרמל, השבוע. צילום: לוטם נאמןשקנאים במאגר מים בשרון. צילום: החברה להגנת טבעשקנאים במאגר מים בשרון. צילום: החברה להגנת טבע
שקנאים בבריכת דגים, השבוע. צילום: אסף סולומוןשקנאים בבריכת דגים, השבוע. צילום: אסף סולומון
סמנכ"ל שמירת טבע בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי, כתב הבוקר לשר החקלאות אורי אריאל: "ללא התקציב של משרד החקלאות, הפרויקט כולו נתון בסכנה. העברת התקציב של פרויקט האכלת השקנאים נועדה בכדי למנוע את הקונפליקט בין השקנאים לחקלאים בבריכות הדגים בעמק החולה ובשרון". בארגון מגדלי הדגים מדגישים: "בעיית השקנאים היא בעיה אקוטית עבורנו והארגון מפנה תקציבים מיוחדים לפיתוח של אמצעים חדשניים ובלתי מזיקים להרחקה שלהם. לא ברור מדוע משרד החקלאות מסרב להעביר את חלקו בפרויקט הזה, שהוא ייחודי למדינת ישראל".עד כה מאמץ הגופים להחיות את הפרויקט בסיוע הממשלה נתקל בסירוב מוחלט.