החל מהערב תשודר סדרת כתבות חדשה בחדשות 10 על הקשת הרחבה של הדתיים בישראל בכלל, ועל תופעת הדתל"שים (דתיים לשעבר) בפרט. לקראת הסדרה סיפר היום (ראשון) ב-103FM העיתונאי עקיבא נוביק שהכין את הכתבות: "הדתל"שים הופכים לחילונים אך לא רוצים לעזוב את מקומם ונשארים באיזשהו תחום אפור באמצע. הם טוענים שהם אינם חילוניים ושולחים את ילדיהם לחינוך דתי". 

לדבריו, "זהו מגזר חדש עם המון צבעים. עד לפני כמה שנים מה שהגדיר דתי הוא שמירת המצוות והציות לרבנים, בשנים האחרונות ישנה פרימה של ההגדרה והיום ניתן למצוא אדם דתי שלא ישמור שבת, יישב במסעדת שרימפס ויאכל סלט".

עוד הוסיף: "מצד אחד אותו ציבור שייחשף בכתבה מגדיל את המגזר הדתי ואת כוחו הפוליטי, שמונע מהשמאל התחזקות משמעותית. מצד שני ישנה בעיה כלשהי ביישובים ביהודה ושומרון בהם מתלבטים אם לקבל בנים ממשיכים דתל"שים מחשש שהילד של השכנים עלול לעבור ברחוב, לראות טלוויזיה פועלת בשבת ולהבין שיש דבר כזה חילוניות, דבר שבחינוך הדתי מתנגדים לו ומעדיפים את 'אפקט החממה'".

"דבר נוסף שמתפרק הוא האיסור לקיום יחסי המין לפני החתונה", הסביר נוביק. "הטאבו האחרון שנותר הוא אדם שמחלל שבת בפרהסיה או אוכל בשר לא כשר בפרהסיה, והוא לא יוכל לקרוא לעצמו דתי -  לא משנה מה. ביקרנו במאחז בגוש עציון וגילינו קבוצת 'וואטסאפ' סודית בה הדתל"שים הממליצים על סרטים טובים לצפייה ביום כיפור".

עריכה: איתמר זיגלמן