משטרת ישראל עיכבה היום (שלישי) לחקירה שלושה בני אדם בחשד למעורבות בקריסת המבנה ברחוב יפת ביפו שאירע אמש, בו נהרגו שלושה בני אדם. בנוסף לכך, ולאור העובדה שממצאי החקירה הראשוניים של חוקר הדליקות לא הובילו לתוצאות חד משמעיות שמדובר אך ורק ברשלנות, משלבים עתה חוקרי המשטרה וכב"א כוחות, ובוחנים אפשרות לפיה הפיצוץ אירע כתוצאה מפעולה מכוונת - בין אם הצתה ובין אם אירוע בעל אופי פלילי אחר.

כמו כן, חקירת האירוע נמסרה לידי צוות חקירה מיוחד וקיבלה תעדוף בשל חומרתה, ובנוסף לחקירת נסיבות הפיצוץ עצמו, בודקת המשטרה האם המבנה שקרס שימש להלנת שוהים בלתי חוקיים משטחי יהודה ושומרון. אחד המעוכבים לחקירה הוא בעל המבנה עצמו. כזכור, אתמול בלילה אירע פיצוץ עז במבנה ברחוב יפת ביפו, וכתוצאה ממנו נהרגו עלי אבו ג'מעה, בן 24 מטייבה ורימון חורי, בן 18 מיפו ותושב השטחים ששמו עדיין לא פורסם.

מפקד מחוז דן בשירותי הכבאות וההצלה יואב גדסי אמר בזירת הפיצוץ כי "זה היה אירוע קשה מאוד והסבירות הגבוהה ביותר היא למעורבות של גז. הוצאנו בלונים של גז מהמקום. חלקם מלאים וחלקם לא. זה היה פיצוץ נפחי ברמה חזקה מאוד. הריכוז הגבוה של גז, חומרים דליקים וצבעים גרמו לנזק הכבד ולאבידות הקשות בנפש. זו הייתה תערובת של קטלנית של בלוני גז וחומרים דליקים".

גדסי ציין שלעסק עם חומרים דליקים שמוכנסים בו בלוני גז היה צורך לקבל אישור משירותי הכבאות. להערכתו, "אם הדליפה הקשה הייתה מתרחשת בשעות היום ייתכן שאנשים היו מתריעים בשל הריח החזק, אבל מאידך, פיצוץ בעוצמה כזו חזקה ביום היה מוביל למספר נפגעים גבוה ביותר לעוברי אורח וכלי רכב הנוסעים בצפיפות ברחוב הסואן".

המבנה ביפו לפני שכובה, צילום: דוברות מד"אהמבנה ביפו לפני שכובה, צילום: דוברות מד"א

פינוי הנפגעים מזירת הפיצוץ. צילום: דוברות שירותי הכיבוי וההצלהפינוי הנפגעים מזירת הפיצוץ. צילום: דוברות שירותי הכיבוי וההצלה

"אין לנו לאן ללכת"

פאיז, המתגורר בבניין צמוד לחנות חומרי הבניין נותר ללא בית. "שמעתי פיצוץ מפחיד, הכל רעד, בדיוק הייתי במטבח, חשבתי שזרקו טיל 50 טון ואז באנו ליחידת הדיור וראינו שהכל קרס. הלך הבית, נשאר רק המטבח ועוד חדר. אין לנו לאן ללכת", העיד "זו דירה של עמידר אנחנו לא יודעים מה לעשות, אין לנו איפה לישון בלילה, יש לנו שני ילידים ונכד. הכל הלך, נשארתי רק עם הבגדים שעליי".

"המתחם שמאחורי החנות שקרסה נראה כמו אחרי הפצצה. צבעים וחומרי בניין מפוזרים לכל עבר וכלי רכב שספגו רסיסים נראו עם משמות מנופצות ונזקי פח. בחזית כלי רכב עלה באש ועף וחלקים עפו עד לגינה הציבורית שממול מרחק עשרות מטרים", הוסיף. ג'מיל, המתגורר כמה בניינים ממקום הפיצוץ סיפר כי "היה פיצוץ אדיר ואח"כ עוד כמה פיצוצים. חשבנו שטיל ירד. המראות היו קשים מאוד".

מנסור, המתגורר שני בניינים ממקום הפיצוץ העיד: "ישנתי ואז בני צעק הבניין מתמוטט. בהתחלה מהפיצוץ חשבנו שגם אצלנו הכל מתמוטט הכל רעד. חומרי בניין עפו לעכל מקום גם לי נגמרו נזקים, החלונות נשברו ויש פיצוצים בטיח. אשתי לקחה את זה מאוד קשה. רצתי למקום, ראינו שהכל הריסות והצלחנו לחלץ כלב שהיה שם. כואב לי הלב על הבחורים שנהרגו".

ג'רייס מרון, תושב המקום, סיפר: "עפו לי רסיסים לתוך הבית. יצאתי לעזור. אנשים לא הבינו מה קרה. זה היה נורא. זה היה כמו בסרטים. "חשבנו בהתחלה שזו רעידת אדמה אין דברים כאלה. אלה דברים שרואים רק בסרטים בהוליווד. לא האמנו שזה יכול לקרות אצלנו. אנחנו לא יודעים מה לעשות אין לנו חשמל. הכל סגור".
צילום: אבשלום ששוניצילום: אבשלום ששוני