שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע הערב (חמישי) על זכייתו של ח"כ לשעבר ושר החוץ, דוד לוי, בפרס ישראל למפעל חיים בתחום חברה וקהילה, וברך אותו על זכייתו. ועדת הפרס התכנסה בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש - יו"ר הוועדה, כשלצדה החברים איריס ראור-ברץ, דוד בארי, אבי בלשניקוב והאלוף במילואים יפתח רון טל.
בנימוקיה ציינה הועדה כי "סיפורו האישי של דוד לוי, הוא סיפורו של נער שעלה ארצה מרבאט שבמרוקו, אל המעברה ועיריית הפיתוח, ומנקודת שפל זו זינק אל ליבת העשייה הציבורית והחברתית וממחוללי כור ההיתוך של החברה הישראלית. דוד לוי  הוא לוחם חברתי של השכבות החלשות, מנהיג עובדים ונציג עיירות הפיתוח והפריפריה וממקימיה".


עוד נכתב כי לוי הוא "יזם ומוביל של תכניות חברתיות ומדיניות, פעיל במאבקים למען השכבות החלשות ומנהיג מדיני. כל זאת תוך התגייסות מוחלטת ונדירה לשירות העם והמדינה. דמותו הייחודית, דבקותו בעקרונותיו והיותו סמל חברתי הם מקור השראה לציבור ומקור להערכה. חזונו אומץ ליבו, מאבקיו ומעשיו הטביעו חותם מובהק על החברה הישראלית". 

שר החינוך נפתלי בנט כתב בטוויטר כי "התרגשתי לבשר כעת לדוד לוי על זכייתו בפרס ישראל על מפעל חיים בתחום החברה. הנער שעלה מרבאט שבמרוקו אל המעברה ועיירת הפיתוח ופרץ את הדרך לליבת החברה הישראלית. מנהיג חברתי אמיץ, תמצית סיפור הציונות, מנפץ תקרת הזכוכית. דוד, אני מביט בדמותך - ורואה אותנו. מזל טוב לעם ישראל!". 


בתו, חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס הגיבה להודעה ואמרה לכאן כי "האמת ממש מרגש, לחשוב על כל מה שהוא עבר ועל הדברים שהוא היה צריך להיאבק בהם ולהתמודד איתם, מבחינתי זאת ממש סגירת מעגל שגורמת לי להרגיש תחושה של צדק, מגיע לו, לא יודעת, אני ממש מתרגשת". 

בהודעה רשמית שהוציאה אמרה לוי אבקסיס כי "מעטים הרגעים שבהם קשה לי לבחור את המילים הרגע הזה הוא אחר מהם. כמי שהייתה שם כילדה וראתה את העשייה והמאבקים שניהל אבא מקרוב בשביל אותם מאות אלפי האנשים שקולם לא נשמע, אין נרגשת ממני היום לשמוע את הבשורה ואני יודעת כמה הפרס הזה מגיע לו. אבא פילס את הדרך עבור רבים וטובים, צעד לפני המחנה גם כאשר שילם מחירים גדולים הוא מודל ומורה דרך עבורי ועבור דור שלם. אבא, אני גאה ומאושרת על ההכרה והערכה הגדולה שאתה זוכה לה היום. למדתי ממך ואמשיך ללכת בדרכך".
 
בנו, סגן שר הבינוי והשיכון, ח"כ ז'קי לוי, הגיב גם הוא ואמר כי "אני מאושר. אין ראוי מאבי ומורי היקר לפרס הנכבד. דוד לוי הוא פורץ דרך, איש שדרכו הישרה, גישרה על פערים כואבים ורבים שהיו בחברה, איש שהוא מבוני המדינה, מי שהוביל את הפרויקט החברתי הגדול ביותר מאז קום המדינה, "שיקום שכונות", פרויקט שאני גאה להוביל היום ולסגור מעגל של 40 שנים. דוד לוי הוא מודל לחיקוי, הן בדרכו הצנועה, הן בהישגיו והן בעמידתו האיתנה על עקרונותיו כיאה למנהיג אמיתי וכלוחם, רודף צדק חברתי".