ראשי הקואליציה התכנסו הבוקר (ראשון) על מנת לדון בפסקת ההתגברות של הממשלה על בית המשפט העליון. בישיבה כאמור התברר שלמהלך כזה אין התנגדות מצד היועץ המשפטי לממשלה. ראש הממשלה מעריך כי יושג לכך רוב וכבר מחר תתקיים פגישת המשך בנושא.השר לענייני ירושלים, הסביבה והמורשת זאב אלקין שוחח הבוקר עם לאה גולדין, דרור רפאל וספי עובדיה בתוכניתם ב-103FM וציין כי הוא מקווה שאכן יצליחו להעביר את החוק במשא ומתן קואליציוני: "המשא ומתן מתנהל בימים אלו. אישור חוק עוקף בג"ץ נחתם בהסכמים קואליציוניים עם הסיעות מתחילת תהליך הרכבת הממשלה. מפלגת 'כולנו' השאירה לעצמה את היכולת להתנגד ולהצביע בניגוד למשמעת הקואליציונית אך אני חושב שאין מנוס מלחוקק את החוק לאחר שבית המשפט העליון ממשיך להתערב כל פעם מחדש בחוקים המחוקקים בכנסת. זה אבסורדי בעיקר בסוגיית המסתננים"."אנחנו פועלים לחוקק פסקת התגברות רחבה ולא ספציפית לסוגיית המסתננים", הדגיש: "לדעתי משפטית אי אפשר לחוקק חוק רק על סוגיית המסתננים, יש לחוקק משהו רחב ואז להתאים אותו לסוגיה". כשנשאל האם ישנה כוונה לאיים בבחירות על מנת להעביר את החוק השיב: "אנחנו בליכוד לא מדברים כרגע על בחירות, אלו החלטות לא פשוטות שיש לקבל וזה לא השיח שאנו מקיימים כיום. מיום הקמת הממשלה דנים בבחירות שכנענו את ראש הממשלה שאין מנוס מלחוקק את החוק הזה. חוק המסתננים נפסל פעמיים בכנסת הקודמת ולכן ראש הממשלה נתן אור ירוק לייצר את פסקת ההתגברות. בג"ץ שינה את התנהלותו ולא היה מנוס מלפנות לכיוון הזה. לא הכנסנו את הסעיף להסכם הקואליציוני ללא הסכמת ראש הממשלה, זה קרה לפני שלוש שנים וכל מי שטוען שאנו מציפים את נושא פסקת ההתגברות דווקא עכשיו כי אנחנו רוצים בחירות - טועה"."אני מאוד מקווה שנמצא פשרה כזו או אחרת. אני נגד לחוקק פסקת התגברות שתאלץ רוב של 70 חברי כנסת כי אז בג"ץ ירשה לעצמו לעצור יותר חוקים שידרשו מאיתנו את הרוב הזה. אני לא חושב שיש צורך במספר מסוים של אנשים כדי להעביר חוק אלא יש לעצור את המצב האבסורדי בו נעצרים חוקים שרבע מהכנסת הצביעה עליהם בעד, לכן אני בעד המודל הבריטי בנושא. אני סומך על אזרחי המדינה ששולחים לכנסת אנשים שפויים". 


לאה גולדין הצטרפה לדבריו: "אתה דן בהפרדת הרשות המשפטית לרשות המחוקקת. איך קרה מצב שהבג"ץ הפך להיות אויב של הכנסת והוא הפך להיות חלק מהשיח הפוליטי? אני מבינה את בחירת העם אך היכן מנגנון הביקורת?"

השיב לה השר אלקין: "עלינו להיות עקביים, אם בג"ץ פוסל חוקים שנוגדים חוקי יסוד עלינו לחוקק חוקי יסוד עם רוב של 70 ח"כים כדי שנשמור על הסימטריה. כשהשופט ברק ביצע את המהפכה החוקתית בשנות ה-90 היו אנשים שכתבו שזו הייתה טעות גדולה ולכנסת לא תהיה ברירה אלא לחוקק את חוק ההתגברות. בהמשך אנחנו מעוניינים גם לקדם את שינוי תהליך בחירות השופטים לבג"ץ. אנחנו המדינה היחידה בעולם שמי שבוחר בה את שופטי בית המשפט העליון הם השופטים בעצמם".

לסיום נשאל השר אם הוא מתכוון להתחרות על ראשות עיריית ירושלים והשיב: "אני עוד מתלבט בנושא. אני מקבל המון פניות בנושא. זה אתגר מאוד גדול עבורי. אני חש שאני נמצא במקום בו אני משפיע הרבה מאוד, גם בענייני ירושלים ואני נמצא בהתלבטות".

עריכה: איתמר זיגלמן