במהלך הטקס שפתח הערב (שלישי) את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בבית יד לבנים בירושלים, נרמה מבוכה קלה כאשר במהלך נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא החמיא לשרת התרבות מירי רגב ואמר: "נחגוג את עצמאותנו בחגיגות גדולות ששרת התרבות מירי רגב ארגנה ואתם תראו את עוצמת השמחה". נתניהו דיבר בטקס על האובדן הגדול של המשפחות השכולות: "אהובי נפשנו נעקרו מתוכנו. 23,646 חללי מערכות ישראל מאז החלה תחיית עמנו, אליהם מצטרפים אלפי הקורבנות של פעולות האיבה. אין לכך אף פעם מרפא אמיתי, כל משפחה וייסוריה, כל משפחה וגבורתה. לבחור מחדש בחיים אחרי שברון הלב זוהי גדלות נפש. אני פוגע עם רעייתי משפחות שכולות רבות שחוזרות אל החיים באמצעות המשכת דרכם של הנופלים, מחויבות למדינה, אהבת המולדת, דאגה לאחר, אחריות, חסד, מתן כתף להישען עליה. וגם ביום המיוחד הזה אנו עומדים כתף אל כתף כעם מלוכד שרואה בבהירות את יסודות חייו וקיומו".

נתניהו בטקס יום הזיכרון, הערב בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נתניהו בטקס יום הזיכרון, הערב בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ראש הממשלה הוסיף: "איננו שוכחים לרגע אחד אפילו את נעדרנו, הדר גולדין ואורון שאול, ואנחנו מחויבים להחזרת הבנים הביתה וגם את אברה מנגיסטו. איננו שוכחים לרגע את פצועינו ואנחנו מאחלים להם באהבה רבה איחולי החלמה. מעטים מול רבים עמדנו במלחמת העצמאות, דלים בנשק, נערים צעירים לצד פליטי שואה שהישר מירידתם לאוניה נשלחו לקרב. המסר שהותירו הנופלים חד וברור, ייתכן שחיינו יהיו קצרים מדי אבל הבטחנו את חיי האומה לעד, והם אכן נתנו לנו את האפשרות לחיות, בזכותם ובזכות ממשיכי דרכם אנחנו כאן".

בסיום דבריו כאמור החמיר נתניהו לחגיגות העצמאות שארגנה שרת התרבות רגב ואמר: ""כשאנחנו נחגוג את עצמאותנו בחגיגות גדולות ששרת התרבות ארגנה, אתם תראו את עצמת השמחה שבאה מכל עבר. הם איתנו. גם בעתיד הנראה לעין לא נרפה מאחיזתנו בחרב המגן. נמשיך לרקום שיתוף פעולה עם הגורמים המתונים סביבנו כדי לסלול דרך לשלום. יהי זכרם של הנופלים נצור בלב האומה לעד".