האם ישראל נמצאת על סף עימות צבאי ואפילו מלחמה עם איראן או חיזבאללה? אלוף (מיל') יעקב עמידרור, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי וראש חטיבת המחקר באמ"ן, סבור כי אפשרות זו היא בלתי נמנעת, וכי כדאי להקדים תרופה למכה, לפני התעצמות הכוח האיראני על אדמת סוריה. בשיחה עם אילה חסון ב-103FM, הדגיש עמידרור כי "למדינת ישראל אין שום אינטרס או רצון להתפשט או להשפיע על המלחמה הפנימית בתוך סוריה - אלא שהאיראנים דוחפים אותנו לפעולה. הם בונים, ממש בימים אלה, יכולת צבאית בסוריה שהיא אפילו יותר חזקה ממה שיש להם עם חיזבאללה בלבנון - שם יש להם כ-120 אלף רקטות וטילים. כל אלה בחסות הבלאגן הסורי".

על פי הבכיר לשעבר במערכת הביטחון, "המצב שבו נשקפת לישראל סכנה גם מכיוון סוריה הוא מצב שחייבים למנוע - כי אחרת נעמוד בפני איום כפול ומורכב הרבה יותר". הוא אף הזהיר כי "עלול להיווצר מצב שבו לא נוכל להגן על עצמנו".
הסיבה לגודל האיום, לפי עמידרור, היא גודלה של סוריה, והמרחב שהיא מאפשרת לצד לבנון לפריסת כוחות במרחק מישראל. אלה, לדבריו, מעניקות לאיראן עוצמה הרבה יותר גדולה. "למשל, האיראנים הפעילו מל"ט חמוש עם חומר נפץ שהמריא מסוריה בשליטה איראנית, חלף על פניה ונכנס דרך ירדן לשטח ישראל. דבר כזה לא היה קורה אם המל"ט היה יוצא מלבנון. מסוריה הכל הולך - והאיראנים עושים שם את מה שהם רוצים, ללא מגבלה".

אפשר לומר בהשאלה שהצבא האיראני 'מתיישב לנו על הגדר' עם סוריה.
"הבעיה שלנו היא לא הישיבה על הגדר, כי המל"ט לא יצא מהגדר אלא מלב המדינה. צריך לזכור שזה חלק מאסטרטגיה יותר רחבה. מה שיש לאיראנים בראש זו לא היכולת לפעול נגד מדינת ישראל ברמה הקונבנציונלית, אלא התקדמות תוכנית הגרעין. הם רוצים ליצור מצב שבו כל מחליט במדינת ישראל יהסס מלפעול נגד הגרעין האיראני בגלל שהוא יפחד ממה שיקרה לו מכיוון סוריה ולבנון. לכן, אי אפשר לנתק את זה. צריך להבין שזו מסגרת אסטרטגית אחת, ואם לא נעצור את התהליך בתחילתו לא נוכל למנוע אותו בסופו".
אז אנחנו במסלול הסלמה?
"כן, ויכול להיות שזה יגיע לאירוע לחימתי גדול מאוד, ואולי אפילו למלחמה מול חיזבאללה. חיזבאללה לא מקבל החלטות לבד, אם האיראנים יחליטו שמשרתת אותם התקפה של חיזבאללה נגד ישראל, הם לא יהססו להשתמש בארגון".
"להיות מוכנים לשלם את המחירים"
האיום של איראן לתגובה בעקבות ההתקפה המשולבת על בסיסיה בסוריה מעסיק את מערכת הביטחון לא מעט, ולא ברור האם איראן תעז לתקוף גם את ישראל.
עד עכשיו האיראנים פעלו עם מסכה. למה הם מעזים יותר?
"אני חושב שקרו כמה דברים: הבסיס לתעוזה שלהם הוא חתימת הסכם הגרעין. הם גם הצליחו לייצב את שלטונו של אסד, וברגע שהוא יושב על כסאו אפשר להגיע לשלב הבא. כמו כן, באיראן הבינו שאין היום במזרח התיכון מישהו אחר חוץ ממדינת ישראל שהוא חזק מספיק בשביל לטפל בהם. ישראל נותרה בודדה במערכה - ובשבילם זו הזדמנות".
אז מה צפוי עכשיו בעקבות האיום?
"האיראנים העלו את עצמם על עץ גבוה והם יהיו חייבים להגיב. בד בבד, הם בוחנים גם מה המחיר שהם ישלמו. אנחנו צריכים להבין שזה יכול להוביל להידרדרות, כאמור, ואף למלחמה בינינו לבין איראן וחיזבאללה. אנחנו צריכים להסתכל על המצב בעיניים, לא לרמות את עצמנו ולחשוב שאם לא נעשה משהו אז הוא לא יקרה. יקרה, ויותר גרוע. צריך להבין שאי אפשר להגן על מדינת ישראל בלי להיות מוכנים לשלם את המחירים".
עריכה: יניב מורוזובסקי