יומיים לאחר שארע האסון הכבד בנחל צפית בו נהרגו 10 בני נוער שיצאו לטיול גיבוש במסגרת המכינה הקדם צבאית "בני ציון" והערב (שבת) משרד החינוך הודיע כי תוקם ועדה משותפת עם משרד הביטחון ומועצת המכינות הקדם צבאיות ובראשה יעמוד מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב. בהודעה שפרסם משרד החינוך נכתב כי "לנוכח האסון הקשה, שבמהלכו נהרגו עשרה נערות ונערים, נדרש טיפול מעמיק ויסודי בהסדרת פעילויות החוץ של המכינות לצורך המשך פעילותן. הוועדה תבחן מיסודם של נהלים ופיקוח בנושא, בדגש על טיולים ברחבי הארץ, כדי שאלה יתקיימו באופן מסודר ובטוח".

עוד נכתב כי "כיום, המכינות הקדם צבאיות מתוקצבות על ידי משרדי החינוך והביטחון, כאשר כל אחד מתקצבם בשיעור של 50%. עם זאת, סוגיית הפיקוח על פעילויות חוץ (לרבות טיולים) לא הוגדרה בחוק המכינות הקדם צבאיות משנת 2008, ובתקנות שתוקנו לחוק בשנת 2009. למכינות הקדם צבאיות חשיבות ערכית וחינוכית ראשונה במעלה ויש לפעול לשמירה על פעילותן. מאז נוסדו לפני 25 שנים, הן מהוות אבן שואבת לפעילות ציונית, יהודית ודמוקרטית בקרב הדור הצעיר, מחזקות את אהבת הארץ ומטפחות את העתודה של הפיקוד הצבאי ושל המנהיגות בישראל. צוותי המשרדים ומועצת המכינות הקדם צבאיות מתייחדים עם משפחות ההרוגים והפצועים בשעתן הקשה, וימשיכו ללוות אותן ככל שיידרש בהמשך הדרך".

במקביל לכך, למעלה מאלף בני נוער, רובם תלמידי מכינות קדם צבאיות מכל הארץ, הגיעו אמש לכיכר רבין בתל אביב, להזדהות עם הנספים באסון השיטפון בנחל צפית. לבני הנוער מהמכינות הקדם צבאיות הצטרפו תלמידים ועוברי אורח והתחושה בכיכר היתה של אבל משותף. "הזיכרון, האהבה, האבל והתמיכה משותפים", ציינה נערה בעצב. בכיכר רבין הוקם קיר זיכרון עם שמות הנספים, הודלקו מאות נרות נשמה ובניין העירייה הואר בצבעי דגל המדינה.
מעגלי נרות בככיכר רבין, צילום: אבשלום ששונימעגלי נרות בככיכר רבין, צילום: אבשלום ששוני
"הזיכרון, האהבה, האבל והתמיכה משותפים". צילום: אבשלום ששוני"הזיכרון, האהבה, האבל והתמיכה משותפים". צילום: אבשלום ששוני

בניין העירייה הואר בצבעי הדגל. צילום: אבשלום ששוניבניין העירייה הואר בצבעי הדגל. צילום: אבשלום ששוני

בנט: "הלב שבור, אלה טובי בנינו ובנותינו, והם אינם"

שר החינוך נפתלי בנט התייחס להקמת הוועדה ואמר הוא שוחח עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ביום שישי, והשניים סיכמו על הקמת צוות ההסדרה. "מדינת ישראל עברה אסון", אמר השר והוסיף, "נוכל רק לחבק את המשפחות, ולהתמקד בתיקון קדימה"."אסון כבד מנשוא". שר החינוך התייחס ל-10 הנספים ואמר כי "לכל אחת ואחד מהם היו תכנונים, חלומות, אהבות, והתלהבות של מי שחייו עוד לפניו. כל אחת ואחד התכוון להקדיש שנה שלמה מחייו—מעבר לשנות השירות בצה״ל—כדי לתרום עוד למדינה שלנו".

בנט המשיך ואמר כי צעירי המכינה "עמדו בפני סיום הבגרויות בהתרגשות לקראת תחילת החיים העצמאיים. כל כך טובים, כל כך חושבים ואכפתיים.

מלאי אנרגיה לקראת שינוי העולם. אלו טובי בניה ובנותיה של החברה הישראלית. והם אינם. אנו מחבקים את משפחות ההרוגים בשעתן הקשה". אני מכיר היטב את המכינות הקדם צבאיות הנפלאות, את המדריכים ואת החניכים. אלו נערות ונערים, שאוהבים את המדינה, שמגדילים ראש, שמתנדבים למען הקהילה, מתגייסים לשירות משמעותי בצה"ל ואחר כך מקיימים חיים של תרומה למדינה. צעירים שרוצים לשנות, לתקן את מה ששבור - תמצית הציונות".
כוחות חילוץ בנחל צפית. צילום: הדס פרוש, פלאש 90כוחות חילוץ בנחל צפית. צילום: הדס פרוש, פלאש 90


כזכור, מיד עם היוודע על האירוע, משרדי החינוך והביטחון המתקצבים את המכינות הקדם צבאיות, הסירו אחריות והודיעו כי הם לא אחראים על אישור טיולים במכינות. במשרד החינוך הבהירו כי הם לא אחראים לטיולים הקשורים למכינות הקדם צבאיות לכן הטיול לא תואם מול חדר המצב של המשרד. בהמשך, כשהתבררו ממדי האסון והחל לזרום מידע כי מדובר בטיול אליו יצאו אומנם חניכי מכינה קדם צבאית, אך התלוו אליהם גם תלמידים מכיתות י"ב, הודעת המשרד נשמעה כבר מסויגת. בהודעה שמסר המשרד נאמר כי "משרד החינוך עוקב בדאגה אחר מאמצי החילוץ המתמשכים מהשיטפון ונמצא כל העת בקשר עם הגורמים הרלוונטיים. בשעות הקרובות תתקיים הערכת מצב ויינתנו כל המענים הנדרשים למוסדות החינוך בנושא זה".

בשל חוסר הבהירות בנושא האחריות, משרד הביטחון הוציא לאחר מכן גם הוא הודעת הבהרה: "מבקשים להבהיר כי לפי חוק המכינות ותקנותיו, משרד החינוך הינו הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות במכינות הקדם צבאיות. משרד הביטחון אינו אחראי על תוכנית הלימודים, לרבות הטיולים. משרד הביטחון ממשיך לעקוב בדאגה רבה אחר האסון הקשה בערבה. מצער מאוד שביום כזה, לא רק שהגוף האחראי אינו לוקח אחריות, אלא מטיל אותה על גורם אחר".