בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב הוחלט להחליף בתום טקס הענקת התארים את שירת ההמנון, שמושמע בסיום הטקס, בשיר "אני ואתה" של אריק איינשטיין, מתוך התחשבות ברגשות הסטודנטים הערבים באוניברסיטה. פרופ' אשר כהן, ראש החוג לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, ופרופ' שלמה זנד, מאוניברסיטת תל אביב, התעמתו היום (שני) בנושא בתוכניתם של ענת דוידוב וינון מגל ב-103FM.

"כמובן שאין חוק להשמיע את ההמנון אך מדובר בטקס סיום תואר, שהוא טקס מאוד משמעותי והעובדה היא שהמון מוסדות בוחרות לשיר את ההמנון בסוף הטקס", אמר פרופ' כהן. מנגד, פרופ' זנד, היסטוריון מאוניברסיטת תל אביב, השיב: "אני דווקא חושב שהשיר 'אני ואתה' הוא שיר אופטימי שצופה לעתיד עם מימד אוניברסלי שאין בהמנון הלאומי שלנו שהוא מאוד צר, סוגר ודוחה את האחר. זיכרו שהטקסים הללו אינם טקסים ממלכתיים. בסוף בכל חתונה עוד יבקשו מאיתנו לשיר את 'התקווה'. בשנת 1948 שרנו 'נפש יהודי הומיה' ואני מבין מדוע, אך בשנת 2018 יש בישראל 25% אזרחים ישראלים שאינם מוגדרים כיהודים המתבקשים לשיר 'נפש יהודי הומייה'. לא קראתי לשנות את הדגל אך לדעתי צריך לשנות את ההמנון הלאומי והשיר 'אני ואתה' הוא מאוד ישראלי".

ינון מגל השיב לו: "אז בואו כולנו נשיר את שיר הילדים 'גינה לי חביבה', זהו טקסט שכולם יכולים להתחבר אליו. במקום סמל המנורה בואו נשים את "יובל המבולבל". הקמנו מדינה יהודית בשביל העם היהודי ולא מדינת כל אזרחיה - זו מדינה ברוח מגילת העצמאות". פרופ' כהן הוסיף: "לעשרת המדינות הדמוקרטיות המובילות במדדי הדמוקרטיה בעולם יש צלב ענק על הדגל. זה מאוד נהוג בעולם שהדגל, כמו כל סמל, משקף את הרוב ואת תמצית קיומה של המדינה".
 


"יש חוסר יושרה בדברים שאתה אומר", טען פרופ' זנד. "עשרת המדינות הללו שייכות לכל האזרחים. אין בעשרת המדינות הללו מדינה אחת שטוענת שהיא שייכת רק לחלק מהאזרחים שלה. בריטניה היא לא מדינת האנגלים אלא הבריטים, אם מחר היא תחליט אחרת הסקוטים יעזבו אותה. אם בשווייץ יחליטו שזו מדינה רק לגרמנים, האיטלקים והצרפתים, שהם אזרחי שווייץ - יעזבו. אתה מגדיר את המדינה כשייכת לעם היהודי אך וודי אלן לא מעוניין לחיות כאן והתלמידים הפלסטינים שלי שחיים כאן יודעים עברית יותר טוב ממנו".

פרופ' כהן השיב: "מדינת ישראל לא אומרת שהיא שיייכת רק לחלק מהאזרחים שלה, היא יהודית ודמוקרטית". אך פרופ' זנד אמר: "מחבר התקווה עצמו עזב את הארץ במפח נפש ובסופו של דבר מת בניו יורק. אלפיים שנה יהודים ידעו שאי אפשר לבוא לכאן, ארץ ישראל קדושה מדי בשביל לחיות בה, לחרבן בה ולעשות בה ילדים".
 
אוניברסיטת תל אביב. צילום: דוד שיאוניברסיטת תל אביב. צילום: דוד שי

 
"יש ליצור המנון ישראלי שיאחד את כל אזרחי ישראל, למדינת ישראל יש עתיד להתקיים כמדינה ישראלית ולא כמדינה יהודית בלבד", הוסיף ההיסטוריון. "הנכדה של יוצר ההמנון, נפתלי הרץ אימבר, כבר הציעה לצרף להמנון בית שיכלול את כלל העם הישראלי וייתן תקווה. אם אנחנו דורשים מהפלסטינים נאמנות אנחנו צריכים לפתוח להם דלתות. אם לא נלמד לעשות זאת לא תתקיים עוד מדינת ישראל - אני מעדיף שהשירים של אריק איינשטיין יאפיינו אותה". ענת דוידוב סיכמה את הדיון: "אני מציעה פשרה, לשיר לצד ההמנון הלאומי גם את שירו של אריק איינשטיין "אני ואתה".

עריכת תוכן 103FM: איתמר זיגלמן