הכי רחוק שאפשר מכיכר רבין: האמן והסטיריקן יאיר גרבוז מבלה את ימיו בתקופה האחרונה בעמק חפר, שם תוצג השבוע תערוכה בשם 'אין גבול לפניך'. עם או בלי קשר לשם התערוכה, גם כיום, שלוש שנים אחרי הנאום שנשא בכיכר ושרבים מייחסים לו את ניצחון נתניהו בבחירות האחרונות, הוא כועס על ההוצאה הגסה של דבריו מהקשרם. "אני לא מתבכיין, אבל אני טוען ואמשיך להתפלא תמיד בעיוות, בשקר", אמר גרבוז לינון מגלב־103fm. "ניפחו את הדברים שלי. לא הייתה מילה אחת, נושא נשוא או מושא, על עדות המזרח. דיברתי מעל הדוכן על הפגאניות שנשלטת על ידי מחזירים בתשובה, שהופכים את הדת לקרקס".ינון מגל הזכיר לגרבוז שגם הוא היה מושא להתקפה ציבורית נרחבת (שכזכור הובילה להתפטרותו מהכנסת), והתעניין כיצד הדרמה התקשורתית שנכרכה סביב שמו השפיעה על מסלול חייו. "חיי מלאי משמעות", השיב, "אני עוסק באמנות ונשארו לי מספיק חברים טובים".בהמשך השיחה, ניסה להסביר שוב את הטענה שביטא מול מפגיני השמאל בכיכר לפני בחירות 2015. "הקיפוח הוא אג'נדה שלי במשך 30 שנה. מקורו בראשית הציונות ששייכת, כמובן, למחנה השמאל, שחשב שאפשר להקים מדינה מ'ריסטרט', משכחה וממחיקה, וזה הנושא המרכזי של חיי", אמר גרבוז, שהוסיף: "האכזבה הגדולה שלי היא לא ממה שהמחנה שהוא לא המחנה שלי טען כלפי. האכזבה היא מהאנשים ששמעו אותי בכנסים ובהרצאות, ושאלו אם אני לא מגזים כי הקיפוח כבר מאחורינו".אבל למה ציפית כשדיברת על קמעות?
"קח את הדבר המדויק, אני דיברתי על המושג 'קומץ' ועל כך שהוא הולך וגדל. עדות המזרח הן לא קומץ". 


אתה לא מבין למה לא פירשו את הדברים שלך על הקמעות והקברים כמזרחי? הרי אלה תופעות מזרחיות במהותן.
"אני לא מתווכח עם מסורת או דת, אלא עם פגאניות עכשווית".

בחברה הישראלית רוב הדברים האלה מתקשרים ישר עם המזרחיים.
"אבל ברגע שתוחמים את זה כקומץ או כעשבים שוטים..."

מפתיע אותך שככה הבינו את דבריך?
"כן! כן! מכיוון שההקשר היה ברור, והוא דיבר על ההפך. בוא נסכים בינינו שאם אנחנו רוצים לנהל דו-שיח נכון בין ימין ושמאל - בוא נזיז את הקומץ, ולא באמצעים אלימים".

אבל אתה אומר שזה לא קומץ.
"לא, אני לא אומר. הקומץ גדל".

יאיר, בסוף זה נשמע אליטיסטי ומתנשא. אנחנו הרציונאלים עם האינטקלט שלא מאמינים בשטויות, והם פגאנים שמשתטחים על קברים. בחברה הישראלית זה מאוד ברור, כמו שאתה אומר שיש פצע פתוח בין האשכנזים למזרחים.
"אתה לא צודק. דוגמה עכשווית היא הכנס של חב"ד בלב תל אביב, שהובל על ידי אשכנזים. אני חילוני, אבל גנטית אני שייך לאלה שאומרים שהם מאמינים אמונה שלמה בביאת המשיח - ואין לזה שום קשר לאשכנזים או מזרחיים".

בסיום השיחה שב והבהיר גרבוז כי נעשה שימוש מטעה ומכוון בנאומו כדי להשיג מטרה פוליטית. "בשורה התחתונה, גם אם מישהו חשב שזה קשור, אני בא ואומר שבכל מה שמאשימים אותי שאלו דעותיי, בבקשה, אני אשלם את המחיר. לא אשלם אותו במה שלא התכוונתי, ואמרתי שלא התכוונתי".

אתה לא רוצה להגיד 'אולי פורשתי לא נכון'?
"לא, אני חושב ששיקרו. עובדה שלמשל הוסיפו לדברים שלי את המזוזות שלא אמרתי, כדי שיהיה לזה יותר אפקט".