שר העבודה והרווחה חיים כץ, הודיע היום (שני) לוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, כי במסגרת יוזמה חדשה של משרדו למיצוי זכויות של חיילי מילואים, יפקיד המוסד לביטוח לאומי ישירות בחשבונות הבנק של עשרות אלפי משרתים במילואים סכום כולל של 55 מיליון שקלים אשר נמצא כי לא שולם לעובדים על יותר מכ-170 אלף ימי מילואים, בעיקר לסטודנטים, מובטלים ועובדים עצמאים במשק בין השנים 2013-2017.

הנוהל במוסד לביטוח הלאומי עד היום היה ליידע את המבוטחים על ידי מכתב שנשלח אל הזכאים, אבל לאור הנחיית שר העבודה והרווחה, תשלום תגמולי המילואים שהצטברו בקופת הביטוח הלאומי יועבר ישירות אל חשבון האזרחים, וללא צורך בהגשת טפסים או הגעה לסניפים.

ההפקדות יתבצעו עד סוף השנה האזרחית הנוכחית בשלוש פעימות – בשבוע הבא יפקיד הביטוח הלאומי סכום כולל של כ- 28.3 מיליון שקלים, סכום נוסף של כ-6.9 מיליון שקלים למשרתי המילואים שהיו עצמאים ושכירים בין השנים 2013-2017 וקיבלו תגמול רק מהכנסתם כשכירים, ישולם בחודש הבא, ואילו הפעימה השלישית, בסך של 20 מיליון שקלים, תשולם עד דצמבר למילואימניקים, שכירים ועצמאים שלא הגישו כלל תביעה לביטוח לאומי.

כמו כן, ישנם כ-5,500 זכאים אשר חשבון הבנק שלהם לא מעודכן במוסד לביטוח הלאומי ואליהם יישלח מיסרון 
עם קישור לאתר האינטרנט, בו יוכלו לעדכן את חשבון הבנק ובכך לקבל את הכסף ללא כל צורך בהגשת מסמכים.

השר כץ אמר לחברי הכנסת במהלך הדיון: "המצב לפיו חוסר ידיעה על זכויות מנוצל לאי תשלום לאלו שמגיע להם מקומם הוצאתי הנחייה ברורה, להעניק לזכאים את מלא התמורה במינימום בירוקרטיה ומקסימום פשטות. מדובר בהנחיה כוללת לכלל האוכלוסיות שמצא כי הן אינן ממצות זכויות".

חיים כץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 חיים כץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90