בצל סערת הסרטונים של יזמית הנדל"ן ענבל אור, ועל רקע הכרת בית המשפט בה כפושטת רגל, קרא היום (שלישי) עורך הדין איתן ארז, מומחה לחדלות פירעון ומפרק קבוצת החברות "אור סיטי נדל"ן", ב"חליפות", תכניתו החדשה של דרור רפאל ב-103FM, לדון בגורלם של 600 משפחות שנותרו ללא דירות בעקבות לקיחת חלק בפרויקטים של ענבל אור. 

ראשית, הוא הסביר את משמעות החלטת בית המשפט ביחס להגדרתה של אור כפושטת רגל. "פשיטת רגל משמעותה שהרכוש מועבר לטובת אחרים, אותו אדם לא יכול לנהל חברה, להחזיק כרטיס אשראי או לנסוע לחו"ל. ענבל ניהלה מאבק ממושך של שנה וחצי עם 12 עורכי דין, וחבל שהיא שרפה הרבה מאוד כסף על מאבק שהיה חסר תוחלת. חבל שהיא ניהלה את המאבק בצורה כזו", אמר עוה"ד.

 


כשנשאל על מצבה הרפואי של יזמית הנדל"ן השיב: "אני מעדיף לא להתייחס למצבה הרפואי של ענבל, כיום היא נמצאת במקום מבטחים ויש על כך צו איסור פרסום. במקום, כדאי שנדון בבעיות של 600 המשפחות. הפרשה הזו היא קו פרשת המים בעולם קבוצות הרכישה בישראל. מאז הפרשה אנשים מאוד נזהרים ובודקים עם עורכי דין את הפרטים, ונוצר גל תביעות נגד עורכי דין ורואי חשבון שעולה על 100 מיליון שקלים. אפילו עולם הביטוח של האחריות המקצועית השתנה כתוצאה מכך. חברות הביטוח שילמו כספים ועדיין מתקיימות תביעות גדולות מאוד כנגד רשלנות. הפרשה שהותירה 600 משפחות ללא דירות גרמה לכך שהמארגנים 'הלא רציניים' בתחום נפלטו מהשוק או שינו את כל צורת ההתנהלות שלהם".

"במקביל", לדבריו, "הכנסת עומדת לחוקק חוק קבוצות רכישה. החוק הזה ייצור חובות גילוי מאוד חמורות על מאגני קבוצות הרכישה, יחייב הפקדת כספים בחשבון נאמנות נפרד, והחברים בקבוצה ידעו מראש את העמלות השכר ועוד. חלק אחד מהפרויקטים של אותם 600 משפחות ייבנו על ידי אותה קבוצה בליווי שלי ושל בית המשפט וידרשו להוסיף כ-250 אלף שקלים במקרה הטוב. חלק אחר יוכלו לקבל כ-70%-80% מכספם בחזרה, אך נותרה קבוצה שלמה של משפחות שבעצם מכרו להם אוויר ואם הם יקבלו 10%-15% מהכסף בעוד שלוש שנים זה יהיה הישג גדול".

עריכה מטעם 103FM: איתמר זיגלמן