שר הביטחון אביגדור ליברמן סייר היום (ראשון) במעבר כרם שלום שבגבול עזה, והתייחס להסלמה האחרונה בדרום בסוף השבוע ולהפסקת האש בעקבותיה: "סיימנו הערכת מצב לגבי העברת סחורות כאן במעבר כרם שלום. תושבי עזה חייבים להבין שכל עוד בצד שלנו יש בלוני תבערה ויש שריפות, גם שם בצד שלהם החיים לא יחזרו לשגרה ולנורמליות. ראינו אתמול את היום הרגוע ביותר, אולי מאז ה-30 במרץ. לכן המסר שלי לתושבי עזה הוא אחריות, והמפתח בין היתר זה הלחץ שאתם, תושבי עזה, תפעילו על הנהגת החמאס". 

"בימים אלו עוברות בממוצע כ-140-143 משאיות ביום. בשיא היו עוברות פה 1,000-1,100 משאיות ביום. אז זה כל ההבדל ושכל אחד בצד השני יעשה את החישובים שלו", אמר שר הביטחון. 

שר הביטחון בסיור בדרום. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון שר הביטחון בסיור בדרום. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לדברי ליברמן, המפתח לשקט בדרום הוא הפסקה מוחלטת של שריפות ורקטות: "אם היום ומחר יימשך המצב כפי שהיה אתמול, אז ביום שלישי נחזיר כאן בכרם שלום את החיים למתכונת הרגילה וגם את מרחב הדיג נחזיר לאותם מרחקים כפי שהיו קודם. אבל המפתח זה שקט, רגיעה, אפס בלוני תבערה, אפס חיכוך על הגדר ואפס רקטות או חס וחלילה ירי. אני מקווה שמחכים לנו יומיים רגועים". 

שקט ייענה בשקט. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון שקט ייענה בשקט. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון, שנשאל האם ישראל עושה צעדים כדי לעזור לתושבים בעזה, השיב כי "אנחנו גם היום למרות המצב המורכב ולמרות התבערה והשריפה שראינו במקומות כאלו ואחרים אצלנו, ממשיכים להעביר מזון ותרופות. איננו יכולים לעשות מעבר לכך וכמו שאמרתי לגבי ייצוא סחורות, טובין, חקלאות, טקסטיל, כל הדברים האלו, אך ורק במידה ויישמר שקט מוחלט בצד שלנו, לא בלונים, לא עפיפונים ולא פרובוקציות". 

ליברמן הוסיף כי "אין כרגע שום כוונה להכניס פועלים, אנחנו רחוקים מכך, וכמו שאמרתי הכל תלוי בצד השני". 

גם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט סייר הבוקר בנקודת האירוע בה נפל סמל-ראשון אביב לוי ז״ל, וקיים הערכת מצב ושיח מפקדים עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס, מפקדי החטיבות ומפקדי הגדודים הפועלים בגזרת האוגדה. הרמטכ"ל ציין לחיוב את פעילותם של המפקדים לאורך החודשים האחרונים אל מול האתגרים הביטחוניים ופעילות הטרור של ארגון הטרור חמאס.