משרד הבריאות פרסם היום (שני) הודעה לציבור, בה נמסר כי על פי דיווח של השירות המטאורולוגי, מחר צפוי עומס חום כבד, שיתבטא במזג אוויר חם מהרגיל, ועומסי חום כבדים ברוב חלקי הארץ. 

בתוך כך, מידות החום בתל אביב יגיעו ל-31 מעלות, בירושלים – 33, בחיפה – 31, בכנרת – 41, בבאר שבע – 38 ובעין גדי ואילת – 42. בנוסף, ביום רביעי תחול עלייה נוספת של 3-2 וימשיך להיות חם ויבש עד שרבי, בעיקר בהרים ובפנים הארץ. ברוב אזורי הארץ צפוי עומס חום כבד ובמישור החוף יהיה הביל. ההקלה בחום תגיע ביום חמישי, עם ירידה משמעותית של 8-7 מעלות, החום וכבר יהיה הרבה יותר נעים. 
 
בעקבות מזג האוויר הקיצוני, משרד הבריאות פרסם בהודעה קריאה לציבור הרחב, לאוכלוסיית הקשישים ולחולים במחלות כרוניות בפרט, להקפיד על הדברים הבאים: להימנע ככל האפשר מחשיפה לחום ולשמש. להימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי. להקפיד לשתות מים ולהימצא ככל האפשר במקומות ממוזגים. יש לציין כי מאווררים יכולים להקל על תחושת החום, אך כאשר הטמפרטורה עולה על 35 מעלות צלזיוס, אין ביכולתם לקרר את הגוף או להגן מפני פגיעה בריאותית. 

בנוסף, מומלץ בשעות החום להגיף תריסים או וילונות על מנת לצמצם את חדירת קרינת השמש ולהשאיר את הדירה מאווררת. תריסים מוגפים יכולים להוריד את חדירת החום בכ-80%. כמו כן רצוי ללבוש בגדים בהירים, קלים ונוחים. 
 

חוף הים. צילום: אבשלום ששוני


גל חום מוגדר במרבית האזורים בעולם כטמפרטורה סביבתית שעולה על 32 מעלות צלזיוס, למשך שלושה ימים רצופים או יותר. עומס חום כבד לעומת זאת ישרור כבר בטרמפרטורה 30 מעלות צלזיוס, במידה והלחות היחסית היא מעל ל-70%. 
לחום ישנם השפעות שונות על הגוף, הפגיעות החמורות שיכולות להיגרם מפגיעה מחום הן מכת חום, כאשר הגוף לא מסוגל לקרר את עצמו, ותשישות חום (מתפתח לאחר חשיפה לחום במשך מספר ימים וללא שתייה מספקת).