אלי בר זכאי, הנהג שדרס למוות את אילון שלו-אמסלם בן ה-13 בשבוע שעבר בתל אביב, שוחרר היום (ראשון) למעצר בית בתנאים מגבילים ותחת פיקוח עד ל-28 באוגוסט. עם שחרורו, אמר הנהג הדורס כי הוא "מביע חרטה עמוקה מאוד מאוד על המקרה. זה מקרה מאוד מצער. לבי עם המשפחה וההורים היקרים. אני מברך אותם שבעזרת השם הקב"ה ייתן להם כוח ושלא ידעו עוד צער לעולם". עורך דינו, אורי קינן, אמר כי "אלי שוחרר לביתו אחרי ימים ארוכים במעצר. זה אירוע קשה, אנחנו נמתין להחלטת הפרקליטות ונראה את חומרי החקירה". 


היום תמה השבעה למותו של אילון ז"ל, ומשפחתו עלתה לקברו בבית העלמין בקריית שאול. "התחושה במשפחה היא כעס על הנהג הדורס, שהתנהגותו לאחר האירוע הנוראי נראית כמי שבורח מאחריות", אמר קרוב משפחה.

מעל לקברו הטרי של שלו-אמסלם, אמרה האם שהיא מייחלת שמערכת אכיפת החוק ובעיקר בתי המשפט יראו לנגד עיניהם את משפחת הקרבן ואת הצורך בהרתעה בענישה. במשפחתו של אילון כועסים על הנהג הדורס, כשלטענתם במקום לצאת מהרכב, להושיט יד ולהזעיק את כוחות החירום, דיבר בטלפון וקיבל הנחיות לטשטוש ראיות. לאחר מכן, שתה מים וסירב לעשות בדיקות שכרות מעמיקות, ועל פי הדיווחים אף שתק בעימות מול חברו שהעיד ששתה אלכוהול בבית ולאחר מכן יצא לבילוי בפאב. באותה נסיעה נוראית, הוא דרס למוות את אילון.

אביו של אילון: "מבטיח שעוד נשוב לחיים"

לדברי המשפחה, הטענה שהכביש היה מוצף מים, מה שגרם כביכול לתאונה, היא שקר בזוי. בדברי ההספד של אמו של אילון, היא שטחה את תחושותיה הקשות על התנהגותו של בר זכאי והאשימה אותו בהריגת בנה.

אביו של אילון שלו-אמסלם הספיד את בנו: "ילד יקר שלי, אתה חונכת לשמור על החיים, בעוד שהמפלצת שנטלה את חייך מוסיפה לחיות ולא לוקחת אחריות. אם יש צדק, איפה הוא? אני מבטיח שעוד נשוב לחיים. ואני יכול להגיד שהשבעה הייתה ראויה לך".

כזכור, בשבוע שעבר דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב את ערעורו של של בר זכאי על תנאי מעצרו. במשטרה חושדים שהנהג נסע במהירות של 100 קמ"ש, וקיים גם חשש לשיבוש החקירה על ידו, הנובע מהתנהגותו לאחר התאונה. נציג המשטרה בדיון שנערך בשבוע שעבר הציג בפני השופט את ממצאי הבדיקה לאיתור אלכוהול בדמו של החשוד, וקבע כי "מדובר בממצאים שלא רק נמצאו במכשיר הנשיפון, יש לנו אינדיקציה נוספת".

חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני),הגיבה לשחרורו של בר זכאי למעצר בית ואמרה:"החלטת בית המשפט לשחרר את אלי בר זכאי שמשך שבוע לא שיתף פעולה עם המשטרה לאחר שדרס למוות את אילון שלו-אמסלם מקוממת. שום קמפיין של הרלב״ד אינו מהווה תחליף לענישה ראויה מצד בתי המשפט. כפי ששי סימון הצמיח כיפה אבל לא הצמיח מצפון, אלי בר זכאי לפתע נזכר שכדאי לשתף פעולה והביע צער".

"בראשית הכנסת ה 20 יזמתי והנחתי הצעת חוק שמחמירה את הענישה בגרימת מוות ברשלנות תחת השפעת אלכוהול משלוש שנים לחמש. כיוון שמשרד המשפטים מצוי בעיצומה של רפורמה בעבירות המתה, בכוונתי להניח מחדש את ההצעה, וכן לבוא בדברים עם שרת המשפטים על מנת לבחון דרכים בהקדם לשפר את ההרתעה, להיטיב את האכיפה - ולא פחות חשוב, במקרים הטרגיים האלה, לוודא שהעבריינים מבינים מהו המחיר המונח על הכף".