השבוע ה-20 ברציפות: ההחלטה לפתוח את חנויות הרחוב כבר ממחר לא מנעה מאלפי בני אדם לצאת גם הערב (שבת) לרחובות ולמחות נגד ממשלת ישראל ונגד העומד בראשה, בנימין נתניהו בעשרות מוקדים ברחבי הארץ תחת הסיסמה: "ביבי לך!" ובדרישה להנהגה חדשה לישראל. אלפים הגיעו למחאה מול מעון ראש הממשלה בבלפור, וחמישה מפגינים נעצרו בגין הפרת הסדר הציבורי. 

ההפגנה בכיכר פריז (צילום: הדגלים השחורים)

ה"דגלים השחורים" דיווחו על יותר מ-20 מקרי תקיפת מפגינים במהלך המחאות שנערכו היום ברחבי הארץ. מהמשטרה נמסר כי במהלך המחאה בירושלים התקבל דיווח של מפגינים בשדרות גולדה מאיר אודות רכב שעבר במקום וממנו רוסס לעברם תרסיס מדמיע. המשטרה עצרה את החשוד במעשה, צעיר בן 19 תושב ירושלים. 
יאיר לפיד בעצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)יאיר לפיד בעצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)

במקביל למחאות ברחבי הארץ, הגיעו הערב אלפים לכיכר רבין בתל אביב לעצרת לציון 25 שנים לרצח רבין. מאות שוטרים ואנשי אבטחה התפרסו בסביבות הכיכר, וננקטו אמצעי אבטחה במטרה למנוע הפרות סדר.

משמרת מחאה בראש העין (צילום: אין מצב)משמרת מחאה בראש העין (צילום: אין מצב)

הנואם היחיד בעצרת מהמערכת הפוליטית היה יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שעל פי הפרסומים של מארגני העצרת היה אמור לנאום אף הוא, הודיע אתמול על ביטול השתתפותו בה. נודע כי חולדאי סבר שיהיה הנואם היחיד, ולא רצה להשתתף בעצרת עם גוון פוליטי. 

העצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)העצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)

העצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)העצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)

בעצרת מופיעים אמנים בהם מירי מסיקה, מירי אלוני (ששרה לתשואות הקהל את שיר לשלום), אביב גפן וכן אמנים נוספים. לראשונה, הושמעה בעצרת לזכר רבין צפירה שנמשכה כדקה והמשתתפים התייחדו עם זכרו. המארגנים ציינו שהעצרת ממומנת במימון המונים, ויצאו בקריאה עם תחילתה, בבקשה לתרומות נוספות לשם כיסוי ההוצאות. 

בין השלטים שהונפו נראו ציטוטים "אנחנו התקווה" ושלטים רבים של יש עתיד וגם נראו שלטים של פעילים בשלום עכשיו. בעצרת מוקרן הסרט ימים נוראים על גבי מסכי ענק, המתעד את תקופת ההסתה שקדמה לרצח רבין. 

בדבריו הערב בעצרת בכיכר רבין אמר בין השאר יו"ר יש עתיד-תל"ם, ח"כ לפיד: "אנחנו נמצאים פה היום, כי יצחק רבין השאיר לנו צוואה פשוטה: לשמור על המדינה שלנו. זה תקציר מורשת רבין: אנחנו נשמור על המדינה שלנו, כי אנחנו אוהבים אותה אהבת נפש. אנחנו ציונים, לאומיים, אוהבי ישראל, אז אנחנו לא נוותר. אנחנו נגן על המדינה שלנו מפני אלה שמנסים להרוס אותה מבחוץ, אלה שמנסים להרוס אותה מבפנים. נגן עליה מאלה שמנסים להרוס אותה מכס השלטון. הם לא יגדירו לנו מי אנחנו. אנחנו לא נקבל שיעור בפטריוטיות מאף אחד. הם לא יגידו לנו מה זה שמאל ומה זה ימין. הם לא יגידו לנו מי ציוני. הם לא יגידו לנו איך להיות יהודים".

מירי אלוני בעצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)מירי אלוני בעצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)

במקביל, נמשכות כאמור ההפגנות,  זה השבוע ה-20, והמיקום העיקרי שלהן הוא כמדי שבוע - בסמוך למעון ראש הממשלה בבלפור שבירושלים. מספר רב של מפגינים נמצא גם בתל אביב וביישובים, בערים, על הגשרים ובצמתים ואף מול ביתו של ראש הממשלה החליפי, בני גנץ. 

העצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)העצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)

מתנועת "אין מצב" נמסר כי "ראש הממשלה הנאשם בפלילים ממשיך את תרבות השקר וההסטה למול שומרי הסף, נציגי החוק והמפגינים.
אנו נמשיך להפגין כדי לעצור את הממשלה הכושלת הזו, עם שני ראשים, כשאף אחד מהם לא שם את המדינה בראש מעייניו. ממשלה המאפשרת את תרבות השקר וההסתה במקום לטפל במשבר עבור אזרחי.ות המדינה". 

במשטרת ישראל נערכו מבעוד מועד להפגנות בבלפור בירושלים, ומסרו שכיכר פריז והרחובות בן מימון, עזה, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד נחסמו לתנועה.

מפגינים בעצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)מפגינים בעצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)

העצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)העצרת לציון 25 שנה לרצח רבין (צילום: אבשלום ששוני)