משרד הרווחה והביטחון החברתי, האמון על הסיוע לפליטים מאוקראינה שאינם זכאי חוק השבות, השיק היום (שני) מוקד טלפוני המנוהל על ידי ארגון הג'וינט בשיתוף מד"א, שיתן להם מענה. המוקד ישרת גם אזרחים ישראלים המבקשים לסייע ולקבל מידע אודות הסיוע לפליטים וכן לרשויות המקומיות.

מוקד הסיוע הטלפוני 5130* ייתן מענה בשלוש שפות: אוקראינית, רוסית ועברית והוא ייתן מידע לפונים גם בנושאים כגון סיוע סוציאלי, חינוך, קורת גג ובריאות. הוא יהיה פעיל בכל יום בין השעות 08:00 ל-18:00 ובימי שישי מ- 08:00 ועד 15:00. במקביל, יתגבר מוקד 118 של משרד הרווחה והביטחון החברתי את המענה בשפה הרוסית.


משרד הרווחה מגבש את התוכנית לפליטים (צילום: לע''מ,יובל יוסף)משרד הרווחה מגבש את התוכנית לפליטים (צילום: לע''מ,יובל יוסף)

המוקד הוא חלק מתכנית "צו השעה" של הסיוע לפליטים במסגרתו משרדי האוצר והרווחה סיכמו על מתן ביטוח בריאות לפליטים מאוקראינה בני 60 ומעלה ולאנשים עם מוגבלויות, שיבוטחו בחברת ביטוח פרטית באמצעות קופת חולים לאומית, שתספק להם שירותי בריאות בהיקף דומה לאוכלוסיית המועמדים לעלייה. כל שאר האוקראינים השוהים בישראל יוכלו לקבל טיפול ראשוני וחירום במרפאות "טרם" הפזורות בפריסה ארצית, ללא תשלום השתתפות עצמית ובמימון המדינה. 

שר הרווחה והביטחון החברתי, מאיר כהן (יש עתיד) אמר בעת חנוכת המוקד: "זאת זכות גדולה שנפלה בחלקנו לסייע לאזרחים חפים מפשע שנמלטו מאימת המלחמה כשהם חסרי כל. המוקד יהיה כתובת לכל מי שזקוק לסיוע". שר האוצר ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הוסיף: ״מתן ביטוח בריאות וטיפול ראשוני במרפאות ללא תשלום הוא צעד בסיסי, חשוב וסולידרי ואני שמח שהוא יוצא כעת לפועל".