לאחר שזימנה אל בית הדין שורה של עדים על מנת להוכיח את הסיטואציה הקשה בה היה החייל היורה, אלאור אזריה, קיבלה היום (שני) ההגנה מכה לא פשוטה. בית הדין הצבאי הודיע לסניגורים כי לא יתאפשר להם לזמן אל דוכן העדים את אלוף משנה ישראל שומר. כזכור, שומר ירה במחבל פלסטיני בן 17 שזרק לעברו אבן באירוע שתועד גם הוא על ידי מצלמות שהגיעו לארגון בצלם. בית הדין קבע כי מדובר בתחקיר מבצעי מסווג וככזה לא יוכל להגיע לידי ההגנה. 

לצד זאת, בית הדין קבע כי חלקים מחוות הדעת שכתב הפרקליט הצבאי הראשי, חלקים שאינם מתוך התחקיר המבצעי, יועברו להגנה. גם במקרה של עדותו של האלוף במילואים דני ביטון ניסו בהגנה לאזכר את אירוע שומר, אולם ברגע האחרון הוחלט להסיר את התייחסות העד המומחה בנושא. האלוף במילואים ביטון סבר כי דין אזריה כדין שומר, ואף ביקר את המערכת על ההחלטות שקיבלה בתיק של שומר.

מחר יעלה לדוכן העדים עד מומחה נוסף, תא"ל במילואים שמואל זכאי, הקצין הבכיר השלישי מטעם ההגנה שהגיש חוות דעת מומחה. זכאי טוען בעדותו כי ניהול הזירה על ידי המפקדים היה מחדל אחד גדול וכישלון של המפקדים, שהשליכו את האחריות על מעשיהם על אלאור בזירה.משפטו של החייל היורה מחברון, סמל אלאור אזריה, המואשם בהריגת מחבל מנוטרל בתל רומידה, נכנס לישורת האחרונה. אמש עלה לדוכן העדים מנכ"ל מד"א, אלי בין, שהתייחס לחילוקי הדעות בין הארגון לבין הצבא לגבי זיכוי של מחבל. "ההנחיות שלנו עד האירוע הזה הן שלא ניגשים למחבל כל עוד הוא לא זוכה או הוסר כל חשש למטען", אמר בין.
קודם לכן העיד סמל א', אותו לוחם שנפצע בפיגוע שקדם לירי וטופל על ידי בזירה. סמל א', שהתגייס לחטיבת כפיר בחודש אוגוסט 2014, סיפר על ההיכרות שלו עם אזריה: "הרגשתי ביטחון כשידעתי שאלאור הגיע אלי ולא אזרח שאני לא מכיר. הרגשתי יחסית מוגן, הוא חבש אותי ולחץ על הפצע".

 

אחותו של אזריה: "אלאור ילד חזק, הפחד שלי שיקרה משהו לאמא"


אנו סומכים על בית הדין ובסופו של דבר אני מקווה שהם יתעלמו מכל הגורמים שאמרו דברים לא אחראים על אלאור ושלאח שלי תינתן האופציה למשפט צדק. ברור שאני לא אובייקטיבית, אבל אני משאירה את ההחלטה לבית הדין, אני בטוחה שהם ישפטו בצורה הכי טובה".

במהלך הראיון הושמעה לאזריה הקלטה של נשיא המדינה ראובן ריבלין, בה התייחס לנושא ואמר: "אני מציע לכל עם ישראל לא להתלבט ולתת ביטחונו בצה"ל ובמערכת". לדבריה, "לא שמעתי את הדברים האלה של ריבלין. אני לא אוהבת לשמוע את ההתייחסויות בתקשורת, זה די חדש לי".

"דבר אחד יכולה להגיד לך, אנחנו התחלנו כמשפחה נורמטיבית, שקטה מאושרת ובבום אחד נפלנו. אני עומדת מהצד ואני רואה את המשפחה שלי, נופלת מתרסקת ומתפרקת לאט לאט. זה עלה בבריאות של דוד שלי, אבא שלי, ואמא שלי עוד מעט נופלת מהרגליים", אמרה בבכי.

"אנחנו לא לבד. יש לנו הרבה תומכים והעם מחזק אותנו מאוד. אבל אני רק חושבת על אחי, תבין הוא בסך הכל בן 19 ולפני שנה היה מצטיין. אני לא נכנסת לעניין המשפטי, אבל הוא במעצר כבר חצי שנה, אבא שלו בשיקום, דוד שלי אחרי אירוע לב, אני והאחים מנסים כמה שיותר להחזיק את הבית. אבי זה האדם הכי חזק שאני מכירה בכל חיי ואני בת 30, וגם הוא התמוטט וקרס בסופו של דבר. דוד שלי היה איתנו 24 שעות ביממה וחיזק אותנו וגם הוא התמוטט. הפחד הכי גדול שלי הוא שגם לאמא יקרה משהו ונישאר אני ואחיי הקטנים להתמודד לבד".

אלאור ירה 11 דקות אחרי התקרית, את מבינה את מי שעם כל הרצון להבין, מתקשה להתחבר ולגבות?
"האנשים שמאוד קשה להם להתחבר לא נמצאים בדיונים, לא שומעים את העדים, הם מסדרים לעצמם את התמונה באופן ברור לחלוטין. כל אחד יכול להביע את דעתו, אבל אף אחד מאלה לא נמצא שם ושומע".

לסיום הוסיפה: "מההתחלה המשפט הזה התחיל כמשפט שדה, אבל אנחנו מאוד אופטימיים במשפחה. אלאור הוא ילד כל כך חזק ואני פשוט גאה בו, הוא הולך עם האמת שלו והיא תמיד מנצחת".