שני פסקי דין מרתיעים התקבלו היום (שני) בבית המשפט המחוזי בירושלים. במסגרת שני דיונים שהתקיימו במהלך היום, נגזר דינם של שני מחבלים, אשר פגעו בישראלים במהלך גל הטרור הנוכחי. אחד המקרים הזכורים ביותר מהפיגועים בשנה האחרונה היה זה של שני בני הדודים, שדקרו בירושלים צעיר בן 21 ועוד צעיר, מאור בן עזרא, שרכב על אופניו. כיוון שמדובר בקטין, שמו של המחבל שהורשע אסור בפרסום, כמו כן יש איסור על פרסום תמונתו.

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יורם נעם, גזר על המחבל הקטין, כיום בן ה-14, (שבזמן האירוע היה בן 13) עונש של 12 שנות מאסר בפועל, כשהוא גם חוייב בתשלום פיצויים לשני הנפגעים באירוע. לתלמיד הישיבה נפסק פיצוי על סך 80 אלף שקלים, ולנער מאור בן עזרא נפסק פיצוי של 100 אלף שקלים. השופט אמנם התייחס לגילו של הצעיר, אך בסופו של דבר אמר: "כאשר הגענו לשקול את כל השיקולים, המעשים החמורים של מעשה הרצח על מניע לאומי הכריעו את הכף". 


תיעוד פיגוע הדקירה בפסגת זאב

כזכור, בחודש מאי האחרון בן ה-14, שביצע בחודש אוקטובר בשנה שעברה את פיגוע הדקירה בשכונת פסגת זאב בירושלים, הורשע בביצוע שתי עבירות נסיון רצח, ובעבירה של החזקת סכין. 

הנער הפלסטיני היה בן 13 בעת ביצע הפיגוע. על פי כתב האישום הוא עשה זאת בדרכו חזרה מבית הספר, עת ששוחח עם בן דודו (15) על המצב במסגד אל-אקצא, על מצבם של תושבי עזה, על הרשות הפלסטינית וארגון החמאס. השניים החליטו "להיות שאהידים" ולמות כחלק ממלחמה למען הדת, זאת על ידי ביצוע פיגוע דקירה כלפי יהודים במטרה להורגם.

השניים נטלו סכינים והלכו מביתם שבשכונת בית חנינה לעבר שכונת פסגת זאב, שם הבחינו בצעיר בן 20 בלבוש חרדי ודקרו אותו פעמיים במטרה להורגו. לאחר שהצעיר נמלט, הבחינו השניים בנער בן 13 מתיישב על אופניו, הם התקרבו אליו, ודקרו אותו ארבע פעמים, כאמור במטרה להורגו. עוברי אורח חשו לעזרתו של הנער, והנאשם ובן דוד החלו לברוח. המחבל נוטרל באמצעות רכב שהתנגש בו, ובן דודו נורה ונהרג על ידי שוטרים כאשר רץ עם סכין.

אחותה של המחבלת: "מבקשת סליחה"
הנער, שהיה בן 13 בלבד בעת שביצע לכאורה את המעשה, הפך לאחד מסמלי גל הטרור האחרון, לאחר שגורמים פלסטיניים האשימו את ישראל כי הרגה אותו בבית החולים, שם אושפז לאחר שנפצע במהלך הפיגוע. בעקבות זאת, פורסמה תמונתו, כשהוא אוכל במיטת בית החולים.

הטלוויזיה הפלסטינית פרסמה את חקירתו, בה הוא נראה כשהוא מנסה להתחמק משאלות השוטרים, עד שאלה מעמתים אותו והוא נשבר. התמונות מהחקירה מציגות את קצין המשטרה מעמת את הנער עם התמונות וסרטון האבטחה, שמראה כי הוא אכן ביצע את הפיגוע. במהלך החקירה טען הילד מספר פעמים שהוא לא יודע מה קרה שם, אך החוקר הקשה עליו ובסופו של דבר גם מצליח להשיג את הודאתו במעשה.

בהכרעת הדין השניה הורשעה המחבלת שניסתה, על פי הודאתה, בניסיון לחבלה בכוונה מחמירה. שופט בית המשפט אמר בסוף הדיון כי "אין ממש בטענת הסנגורית, לפיה לא מדובר בניסיון רצח על רקע אידיאולוגי. ייתכן והדבר כבר צוין לעיל, כי הנאשמת ביצעה את העבירה בעקבות מצוקה אישית ונפשית, כמתואר בתסקיר שירות המבחן, אולם ניכר כי מעשיה, שהיו מתוכננים, בוצעו על רגע אידיאולוגי". על המחבלת נגזרו 11 שנות מאסר, ופיצוי כספי בסך 20 אלף שקל לשוטר שספג את הפגיעה.

במהלך המשפט העידה אחותה של הנאשמת, שגוללה את קורות חייה הקשים וציינה כי בני המשפחה מצטערים על האירוע ומבקשים סליחה מהשוטרים שהיו בזירה. היא איבדה חלק מאצבעותיה ופניה התעוותו. לאחר הדיון זעקו בני המשפחה על העונש הכבד, לטענתם, ביציאה מבית המשפט.