תביעה פיצויים כנגד מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך, מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, ושורה של קצינים במחוז ירושלים במשטרה הוגשה הבוקר (שלישי) בבית משפט השלום בירושלים. היא הוגשה שנה אחרי מצעד הגאווה שהתקיים ביולי 2016 שבו נרצחה שירה בנקי, וימים אחדים לפני מצעד הגאווה המתוכנן ליום שישי הקרוב.

בתביעה נטען כי במשטרה הנהיגו מדיניות של "אפרטהייד" בעת מצעד הגאווה, ועצרו אזרחים רק בשל היותם שומרי תורה ומצוות, או בעלי כאלה הנמנים עם בעלי השקפה ימנית וכן כנגד כאלו שהתנגדו לקיומו של מצעד הגאווה". עוד נכתב כי בתביעה שהוגשה באמצעות משרד עורכי הדין בן גביר, נטען בין היתר, כי בחודש יולי 2016 התקיים מצעד הגאווה השנתי בירושלים ו"במדיניות לא חוקית, המרכזת בתוכה פאניקה גדולה, החליטה המשטרה לעכב עשרות צעירים בעלי מראה דתי רק כי התהלכו באיזור המצעד או ביקשו למחות כנגדו בצורה לגיטימית ושקטה".

התביעה המגוללת סיפורם של שבעה תובעים אשר עוכבו ואף נלקחו לתחנת המשטרה במהלך המצעד שהתרחש בירושלים בשנה שעברה, זאת מבלי שיהיה נגדם חשד סביר ובניגוד לחוק. בין היתר נטען: "לצערם של התובעים, נדמה שלשוטרי משטרת ישראל לא הועבר המידע בדבר חקיקת חוקי יסוד במדינת ישראל התובעים כולם יטענו כי הנתבעים מפכ"ל המשטרה ומפקד מחוז ירושלים לשוטרים ולקציני המשטרה להגביל את חירותם ולערוך חיפושים על גופם ובכליהם, באופן בלתי חוקי, הפרו חובה חקוקה כשהתעלמו מסעיפים 5 ו7 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו".

שירה בנקי ז"ל. צילום: פייסבוק

לטענת הדוברים, במשטרה ביצעו מעצרי שווא, התעלמו מהחוק בעניין כבילה במקום ציבורי, שללו חירותם של הנתבעים שלא כדין ופעלו ברשלנות נדרשים לשלם פיצוי בגין מעשיהם הלא חוקיים. התובעים טוענים כי התנהלות העירייה הייתה פועל יוצא לאירוע הרצח של שירה בנקי שנה קודם, לכן ונכתב כי "מדובר בפשע חמור, אלא שאי אפשר להכליל מחנה שלם במעשה של שליסל, ונקיטת מדיניות של עיכוב כל חובש כיפה או לובשת חצאית ואפילו עיכוב של מי שמבקש למחות נגד המצעד בצורה לגיטימית היא לא רק מדיניות לא חוקית אלא מדיניות שלא עולה בקנה אחד עם עקרונותיה של מדינת ישראל".

המפכ"ל אלשיך, ניצב הלוי, והקצינים הנוספים נדרשים לשלם פיצוי על סך של 122 אלף שקלים, בתוספת הוצאות משפט.

עו"ד איתמר בן גביר אמר הבוקר: "המשטרה חצתה קווים אדומים והנהיגה מדיניות גזענית. על כך אנו דורשים פיצוי אך מעניין אותי לראות אם כל אותם אבירי זכויות אזרח ודמוקרטיה יצאו חוצץ נגד מדיניות ההשתקה והרדיפה במצעדי גאווה של כאלה שאינם תומכים במצעד או שכל חטאם הוא שהם חובשים כיפה או עוטות מטפחת".