בקשתה של עהד תמימי, הפעילה הפוליטית הפלסטינית, לשחרור מוקדם ממאסר באמצעות ניכוי שליש מעונשה נדחתה, כך קבעה היום (רביעי) ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר. ועדת השחרורים התכנסה לדון בבקשתה של האסירה שהואשמה בתקיפת קצין וחייל צה"ל ובחמישה אירועים נוספים, בעלי רקע דומה, ונידונה בחודש מרץ האחרון לשמונה חודשי מאסר במסגרת הסדר טיעון לאחר שהודתה בארבע עבירות מתוך 12 שבהן הואשמה, כאשר החמורה שבהן היא תקיפת החייל בנסיבות מחמירות.

בחוות הדעת שנימקה את ההחלטה נכתב: "הדברים שהיא השמיעה בנושא מלמדים על האידאולוגיה הקיצונית בה היא מחזיקה ויחד עם המצב הביטחוני השורר בשטח, קיים פוטנציאל למסוכנות שלה אם תשוחרר שחרור מוקדם".

"פוטנציאל למסוכנות". תמימי. צילום: פלאש 90 "פוטנציאל למסוכנות". תמימי. צילום: פלאש 90

במהלך דיון בוועדת השחרורים בעניינה אמרה חמימי: ״אצא מהכלא בראש מורם. חיילים הרגו את בן הדוד שלי עז א דין תמימי בן ה-21 בנבי סאלח״. חמימי צפויה להשתחרר מן הכלא ב-28.7.18.

כזכור, תמימי תועדה כשהיא תוקפת חייל בפתח ביתה בכפר נבי סאלח במהלך הפגנות אלימות שנערכו בכפר. בתיעוד, שצילמה אמה של הצעירה, נראות היא ואחותה מתקהלות סביב שני חיילים והצעירה בת ה-17 אף סוטרת לאחד החיילים ובועטת בו. לאחר פרסום הסרטון מספר ימים אחרי התקרית, נעצרה תמימי ובהמשך גם קרובות משפחתה.

עמדה במרכז סערה ציבורית 

בינואר הוגש נגדה כתב אישום בגין תקיפת קצין וחייל צה"ל ובגין חמישה אירועים נוספים בהם תקפה משרתים בכוחות הביטחון, זרקה לעברם אבנים, איימה עליהם, הפריעה להם למלא את תפקידם, השתתפה בהפרות סדר והסיתה אחרים להשתתף בהן.

כמו כן, הוגש לבית הדין כתב אישום נגד נרימאן תמימי, אמה של עאהד, בגין מעורבותה באירוע התקיפה ובאירוע נוסף בו השתתפה עם בתה בשמונה בדצמבר 2017, ובגין הסתה לביצוע פיגועים בפייסבוק. באסם תמימי, אביה של עהד, מסר: ״הראינו היום שישראל אינה בלתי מנוצחת והלחץ שמאבקנו מפעיל עליה נושא פרי. זה עדיין שערורייתי שאשתי ובתי יצטרכו להיות כלואות למשך 8 חודשים אבל זהו פרצופו האמיתי של הכיבוש. החייל הישראלי אלאור אזריה שהרג אדם בדם קר ירצה רק חודש יותר מבתי, שסטרה לחייל״.

תמימי הפכה לגיבורה ברחוב הפלסטיני מאז שהסרטון שבו הופיעה הפך לוויראלי. תמונות ואיורים שלה הופצו ברשתות החברתיות ונפתח קמפיין ברשת הקורא לשחרורה מהמעצר הישראלי. אביה של תמימי הצדיק את פעולתה בראיון. "אני סבור כי כל עוד הכיבוש קיים הסצנה הזאת תחזור שוב ושוב בחברה הפלסטינית", אמר האב באסם, שהוסיף: "לא נשתוק לנוכח הכיבוש הזה".

הצעירה הפלסטינית אף עמדה במרכז סערה ציבורית, לאחר שהאמן יהונתן גפן הביעה בה תמיכה ברשת, תוך השוואתה לאנה פרנק וחנה סנש, ולאחר מכן התנצל על דבריו. בעקבות דבריו שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה לא לשדר את שיריו בתחנת גלי צה"ל.