המשטרה לא תפתח בחקירה פלילית בגין שריפת תמונתו של שר הפנים אריה דרעי בהפגנת תושבי דרום תל אביב אמש, כך אומר היום (שישי) למעריב אונליין בכיר בפרקליטות. כזכור, במהלך ההפגנה במחאה על היעדר הטיפול של הממשלה בבעיית המסתננים, שרפו חלק מהמפגינים את תמונתו של שר הפנים, שהבטיח לסייע להם. 


המפגינים שורפים את תמונתו של שר הפנים אריה דרעי. צילום: עוטף תחנה מרכזית

נציין כי בשנת 2011 פנה הפורום המשפטי למען ארץ ישראל ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור שורפי תמונות השר אביגדור ליברמן באירועי "יום האדמה". ניצן, שכיהן אז כמשנה לפרקליט המדינה, השיב כי על דעת היועמ"ש ופרקליט המדינה הוחלט כי אין לפתוח בחקירה פלילית. 

"ספק רב אם ניתן לראות בשריפת התמונה כשלעצמה 'קריאה לעשיית מעשה אלימות' או 'דברי שבח אהדה או עידוד למעשה אלימות או טרור', כתב ניצן והוסיף כי "ספק רב בעיניי האם מתקיים היסוד ההסתברותי של קיום אפשרות ממשית כי מעשה זה יביא לעשיית מעשה אלימות כנדרש בחוק. לפיכך ישנו ספק רב האם מתקיימים יסודות העבירה". ניצן הוסיף כי מדיניות הפרקליטות לצמצם מאוד בחקירות בגין הסתה בשל החשש לפגיעה בחופש הביטוי, גם אם מדובר במעשים פסולים ביותר וחמורים.

הצעד השנוי במחלוקת זכה לגינוי מקיר לקיר במערכת הפוליטית, אולם במטה המאבק של התושבים מסרבים להתרגש. "אם נתניהו ודרעי, ושאר חברי ממשלת הימין, שטוענים השכם והערב כי הם פועלים למען דרום תל אביבי ותושביה, היו טורחים לגנות את מלחמת הכנופיות שמשתוללת ברחובות שלנו ולא היו מפקירים אותנו לחסדי המסתננים ולגחמות המשטרה, לא היינו נדרשים למיצג כזה", אמרו. "כל מיצג אמנותי, חריף ככל שיהיה, מתגמד לעומת בכייה של אישה אחת שפחדה להגיע אתמול להפגנה כי הסודנים מהחמארה מול ביתה איימו לרצוח את הבן שלה".

עוד צוין בתגובה כי "חבל שהיה צורך במיצג אמנותי תמים בדמות שריפת תמונה כדי שתחזרו להתייחס למצוקה שלנו. מתברר כי רוצחים שמשוחררים לרחובות, סוחרי סמים שפועלים ללא הפרעה, מסתננים שמאיימים על אזרחים, ומרחב ציבורי שנשלט כולו על ידי אוכלוסייה עוינת, שווים הרבה פחות מתמונה ומצית. עשר שנים שורפים לנו את החיים, אז עכשיו נזכרתם? ובכל זאת עכשיו, אחרי שהצלחנו להסב את תשומת לבך, אנחנו מצפים לראות עבודה. ומהר. כי נקודת האל-חזור קרובה מאוד".

כאמור, הפוליטיקאים מכל קצוות הקשת גינו את שריפת התמונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אני מכבד את מצוקתם האמיתית תושבי דרום תל אביב. הממשלה בראשותי, יחד עם שר הפנים אריה דרעי, עושה מאמצים בלתי פוסקים להוצאת המסתננים מישראל, בדרכים גלויות ועלומות כאחד. אני מגנה את המעשה הפסול של שריפת תמונתו של השר דרעי. למעשים כאלה אין מקום בתוכנו".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר כי ‫"הזכות להפגין היא מהחשובות בדמוקרטיה שלנו, אך אני מגנה כל מעשה אלימות בצדה. אני תומך במחאתם המוצדקת והצודקת של תושבי דרום תל אביב אולם שריפת תמונתו של השר דרעי אמש היא חציית גבול ואסור שתעבור לסדר היום".

גם פוליטיקאים נוספים הגיבו למחאה השנויה במחלוקת: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "שום מחאה לא מצדיקה שריפת תמונות של שרים. אלה תמונות שמתאימות למדינות אחרות לא לנו. אני מצפה מראשי המחאה בדרום תל אביב לגנות את המעשה". 

שר החינוך נפתלי בנט אמר בראיון לניסים משעל ב-103FM, כי "זה בלתי מתקבל על הדעת, אסור שיקרה מצב שבו שורפים תמונה. אני מאוד מבין את המצוקה של תושבי דרום ת"א, הרבה מאוד שנים ממשלת ישראל לא נותנת להם מענה אמיתי, לא בהוצאת המסתננים הבלתי חוקיים ולא בשיפור תנאיהם. לכן, הם בתסכול מתמשך, אבל זה לא מצדיק שריפת תמונה".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, גינה את המהלך וכתב הבוקר (שישי) בטוויטר כי "בעיית המסתננים היא בעיה כואבת וחמורה, שיש לעשות הכל כדי להביא לסיומה, אבל שריפת התמונה ועוד ערב חגי תשרי, חוטאת למוסר היהודי ופוגעת בהשגת המטרה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "אמרתי ששיח חסר אחריות של מנהיגים גורם לאלימות אצל הקיצוניים. זה נכון כשתוקפים ערבים רק משום שהם ערבים וגם כששורפים תמונה של שר בהפגנה. העשור האחרון קרע את החברה שלנו מבפנים. היד שהדליקה את האש איבדה עליה שליטה ועדיין מוסיפה בנזין. הציבור הרחב רואה את זה ויביא לשינוי".