"ביודעה כי היא מסורבלת ומגושמת": בית המשפט הרשיע היום (שלישי) את העיתונאית ספיר ניסני, ששפכה לפני כשנתיים וחצי שמן רותח על אמה מרים, בגרימת מוות ברשלנות, ודחה את טענותיה, בהסבר כי היא ביצעה מעשה אקטיבי, "'אשר טבועה בו מסוכנות אינהרנטית, ומודעות של ניסני לכך".


בית המשפט קבע כי מדובר במעשה מרובה סכנות המבסס רף רשלנות גבוה, בשים לב "לשעה, לחשיכה, לשנת האם, למסדרון הצפוף, לדרכי הגישה הלא נוחות אל ארון התבלינים, לאחיזה בתערובת הלוהטת, לכוונה ליטול מפתח המונח תחת כרית האם, ולהתלבטות הנאשמת אם לעשות כן עקב הסכנה שבדבר." לפיכך נקבע שניהול ההליך הפלילי נגדה עולה בקנה אחד עם הפסיקה ועם הנחיות פרקליט המדינה בדבר העמדה לדין במקרי גרימת מוות ברשלנות של קרוב משפחה. בהקשר זה נקבע כי "עסקינן במי שהודתה כאמור כי התלבטה אם לבצע את המעשה אותו ביצעה, מתוך מודעות לסכנה, ולאחר ההתלבטות צעדה לעבר מעבר חשוך, כשבידיה סיר ובו שמן רותח , וכאשר בכוונתה לבצע פעולות אותן בלתי סביר לחלוטין לבצע משאוחזים בסיר האמור". בנסיבות אלו, קבע בית המשפט כי היא ביצעה מעשה אקטיבי, אשר 'טבועה בו מסוכנות אינהרנטית, ומודעות של הנאשמת לכך".

בנוסף קבע ביהמ"ש כי "מכלול השיקולים אותם על בית המשפט לשקול, ובהם קדושת החיים ושיקולי הרתעה, לצד אבן הבוחן ובהתאם להנחיית פרקליט המדינה, שהינה מידת הרשלנות, הגבוהה בענייננו, מביאים למסקנה כי מן הראוי ליתן ביטוי לחומרת המעשה, באמצעות הליך פלילי... בוודאי שלא ניתן לקבוע כי המאשימה פעלה במקרה כזה באופן בו על בית המשפט להתערב בשיקול דעתה ולקבוע כי ניהול ההליך מנוגד לתחושות הצדק וההגינות".

 


עוד הוסבר כי "ביודעה כי היא מסורבלת ומגושמת, נוטה לחוסר ריכוז ככלל, ובסערת רגשות באותו מועד בפרט, וכשהיא חוששת שמא תעיר את אמה, צעדה כך הנאשמת לעבר המעבר הצר שבחדר השינה, מבלי להדליק אור מבלי להביט אל עבר מכשול אפשרי, ומבלי שתהיה בידה האפשרות להתמודד עם תקלה כלשהי במהלך הדרך, ככל שזו תתרחש".
 
"יש לתהות", נכתב בהחלטה, "כיצד סברה הנאשמת כי תוכל בנסיבות האמורות ליטול את המפתח המצוי מתחת לכרית, עליה הניחה אמה את ראשה, כאשר הדעת נותנת לא כי ניתן כלל להתכופף או להטות את הגוף אל עבר הכרית, מבלי שתערובת השמנים תישפך, ולכל הפחות תהיה סכנה ממשית".

כזכור, בתחילה נחשדה ניסני בהריגה, אולם בסופו של דבר הוחלט להאשימה בגרימת מוות ברשלנות. על פי כתב האישום המתוקן, ניסני התגוררה עם אמה בכפר סבא, ובמהלך השנים האחרונות היו בין ביניהן ויכוחים חוזרים ונשנים, בין היתר בנושא הקפדה על ניקיון וסדר הבית, וזאת לאור קפדנותה הרבה של האם בנושא.


השיחה עם החבר לשעבר וסערת הרגשות
 

מכתב האישום עולה כי הוויכוחים באו לידי ביטוי גם בנושא הבישול בבית, כשלטענת האם, בתה נהגה להותיר את השיש מלוכלך לאחר הבישול. על רקע זה, החל ממועד שאינו ידוע במדויק, הרחיקה האם את התבלינים מבתה ונעלה אותם בארון בחדרה, כאשר את המפתח שמה מרים ניסני מתחת לכרית, מה שלא מנע מבתה לנסות להגיע אליו, דבר שאמה סיכלה.

לפני האירוע שהביא למותה של מרים, החלה בתה להתעניין בתחום הנטורופתיה והתזונה, ובכלל זאת, נהגה לעתים לרקוח תבשילים ניסיוניים שונים, לעתים בשעות הלילה המאוחרות בהן המטבח היה פנוי. ב-21 באפריל 2016, בשעה 01:10 בערך, נשכבה המנוחה לישון במיטה בחדר השינה בעודו חשוך. בתה ניגשה באותה עת למטבח הבית לצורך רקיחת תכשיר נטורופתי ניסיוני, שמרכיביו הם שמנים ומלח. לשם כך, היא העמידה על הכיריים סיר שלתוכו שפכה כמות של תערובת שמנים שונים, אותם חיממה לטמפרטורה גבוהה. המורשעת הזדקקה למלח לצורך הבישול, ולכן החליטה לנסות להתגנב לחדר השינה החשוך, לקחת את המפתח לחדר הארונות, ולקחת ממנו את המלח מבלי שאמה תתעורר ותשים לב.

בכתב האישום הוסבר כי מכיוון שרצתה להשלים את ההתגנבות בגיחה אחת כדי להפחית סיכויי תפיסתה על ידי מרים, וכיוון שעל פי הבנתה ערבוב מתמיד של תערובת השמנים היה חיוני לאחידות התערובת ולשמירה על ערכו התזונתי של התכשיר המיועד, היא החליטה לקחת עמה את הסיר עם תערובת השמנים הלוהטת לעבר המלח, במקום להביא המלח לעברו.

בטרם צאתה להתגנבות, לרגע קל, התלבטה הבת בינה לבין עצמה בדבר, נוכח מודעותה לסיכון הבטיחותי הכרוך בדבר, בעיקר כלפי עצמה, זאת למרות שבעבר הייתה מרים מזמינה את הנאשמת אל חדרה עם סירים בידיה כדי להראות לה את תבשיליה. בשעה 01:34, התקשר אליה בן זוגה לשעבר, לאחר חודשים ארוכים של נתק, והיא החליטה שלא לענות לשיחה. התרחשות זו גרמה לה סערת רגשות, אשר הסיחה דעתה מן ההתלבטות. בעקבות כך היא נטלה את הסיר בו תערובת השמנים הלוהטת, החזיקה אותו באחת מידיות הפלסטיק שבו באמצעות יד שמאל בלבד תוך כדי השענת ידית הפלסטיק השנייה שבו על בטנה, ובמקביל ערבבה באמצעות כף את תערובת השמנים הלוהטת באמצעות ידה הימנית, וצעדה כך אל חדר השינה בעודו חשוך.

עם כניסתה לחדר השינה החשוך נתקלה הנאשמת בשואב אבק רובוטי שהיה מונח אותה עת על הרצפה, מעדה לפנים לכיוון המיטה ואיבדה אחיזה בסיר, אשר חלק ניכר מתכולתו נשפך על איברי גוף שונים בפלג גופה העליון של אמה. כתוצאה מכך, נגרמו למרים כוויות קשות ועמוקות. הבת הדליקה מיד את נורת חדר השינה, נבהלה למראה המנוחה, הבהילה אותה מידית לחדר המקלחת, וניסתה לטפל בה על ידי התזת מים קרים על גופה. בהמשך הזמינה מגן דוד אדום. האם פונתה לבית חולים ונותרה מאושפזת, מורדמת ומונשמת, עד שב-19 ביוני 2016 נפטרה.