מנהלת "חומה" במפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) במשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, השלימו הבוקר (שני) בהצלחה את סדרת הניסויים במערכת היירוט המתקדמת "שרביט קסמים". מדובר בניסוי מצלח של השלב האחרון בפיתוח המערכת, לקראת מסירתה לחיל האוויר והכרזתה כמבצעית במהלך שנת 2016.

הניסוי בוצע בהובלת חברת רפאל משדה ניסויים בדרום הארץ. יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון מסר הבוקר כי "בסדרת הניסויים נבחנו היכולות והביצועים של כלל מערכת היירוט 'שרביט קסמים', שנחשבת למערכת חדשנית ומהפכנית במשפחת המיירטים בעולם. 'שרביט קסמים', שתהווה חלק ממערך ההגנה הרב שכבתית שמפתח משרד הביטחון, תאפשר יחד עם המרכיבים הקיימים של מערך ההגנה מפני טילים של ישראל, להתמודד ביעילות רבה יותר עם האיומים על מדינת ישראל".

בניסויים נבחנה יכולת המערכת במספר תרחישים, אשר מדמים את האיומים שעמן מתוכננת המערכת להתמודד. במהלכם שוגרו טילי מטרה, אשר נתגלו על ידי מכ"ם שהעביר את הנתונים אל מרכז ניהול הירי שחישב את תכניות ההגנה נגדם. "מיירטי 'שרביט קסמים' שוגרו בהצלחה, ביצעו את כל שלבי הטיסה והשמידו את המטרות כמתוכנן" הסביר רמתי.

מערכת "שרביט קסמים" נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים ורקטות לטווח קצר ובינוני בדגש על איומים מדויקים, וכן להוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק ה"חץ", ובכך לאפשר עיבוי מערך ההגנה על מדינת ישראל מפני איומי הטילים והרקטות. הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה גם כנגד איומים הצפויים בזירה.

רמתי הוסיף כי "את הבלוק הראשון שהבטחנו להביא הבאנו. אנחנו לא יכולים לנקוב בנתוני הניסוי מפאת ביטחון מידע. אנחנו כן יכולים לספר שהטילים ששוגרו הושמדו. כמו כן אנחנו לא יכולים להרחיב על סוגי המטרות אבל הושמדו בניסוי מספר סוגי טילי מטרה". עוד הוסיף רמתי כי "ההצטיידות היא קרובה והיא תשתלב בהדרגה בחיל האוויר. מן הסתם לא מדובר במערכת אחת אלא יותר".  עוד אמר רמתי כי "היכולת היא מול המטרות הבליסטיות והמערכת תמשיך להתפתח בעתיד למטרות נוספות".

"מערכת להגנה עצמית"


"המערכת הזאת היא מערכת הגנה עצמית" הסביר שלמה ש', ראש פרויקט שרביט קסמים ברפאל. "מדובר ביכולת לטפל במטרות של עשרות קילומטרים ונוכל לאפשר יירוט בגובה רב ובמרחק רב. זה יאפשר טיפול באיום תוך שמירה על מרקם החיים. צריך להבין שהדגש פה הוא על מטרות מדויקות עם ראשי קרב גם טילי שיוט, ולכן יירוט מעבר לאזור המוגן הוא חיוני". ש' סיכם ואמר: "אנחנו מרגישים כמו בחלום" סיכם שלמה ש'. "כל המטרות והיעדים ששמנו לעצמנו הושגו במלואם וזה נדיר בעולם הפיתוח והניסוי. מאות אנשים השתתפו בניסוי וזו התרגשות גדולה".

הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק "שרביט קסמים" היא חברת רפאל, הפועלת בשיתוף חברת "רייטון"  האמריקנית. המכ"ם פותח ע"י אלתא, חברת בת של התעשייה האווירית. מערכת השליטה והבקרה "שקד זהב" מפותחת ע"י אלישרא מקבוצת אלביט מערכות. 


המתיחות בצפון


הניסוי במערכת בוצע על רקע המתיחות בגזרת הצפון. כזכור, 
צה"ל תקף אתמול בערב באמצעות כוחות ארטילריה בדרום לבנון, בתגובה לירי תלול המסלול שבוצע לעבר יישובי הגליל המערבי מוקדם יותר באותו היום. בהודעה בנושא מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל רואה בצבא לבנון האחראי הבלעדי לנעשה בשטחו וימשיך לפעול נגד כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה". בשלב זה אין שינוי בהנחיות ההתגוננות לתושבי האזור.

עוד נמסר כי "צה"ל מוכן בצפון ובכל הגבולות בכדי לסכל כל איום אפשרי על תושבי מדינת ישראל". במקביל לכך, ראש עיריית נהריה ז'קי סבג להורות על פתיחת המקלטים בעירו. חשוב לציין כי אין שום הוראה להיכנס למקלטים והם נפתחו אך ורק על מנת להימנע מסיכונים ולתרום להרגשת הביטחון הכללית.האזעקות שנשמעו בצפון הארץ היו קצרות ונשמעו לשניות בודדות. מדובר צה"ל נמסר כי "אזעקה הופעלה ביישובי הגליל המערבי. ככל הנראה ישנן שלוש נפילות בשטח הארץ וכוחות סורקים במרחב". כמו כן דווח כי לא היו נפגעים באירוע. התקשורת בלבנון דיווחה כי נורו ארבע רקטות משטחי הכפרים הסמוכים אל קליילה ומנסורי, שניהם דרום מזרחית לצור, כעשרה קילומטרים צפונית לגבול עם ישראל. כמו כן נשמעו דיווחים לבנונים לפיהם מטוסי חיל האוויר חגים מעל שמי לבנון.