מתו מפצעיהם הערב (רביעי) שניים מהנפגעים שנפצעו תחילה באורח אנוש וקשה בפיגוע הדקירה שאירע במוך לשער יפו בירושלים. בכך עלה מניין הנפגעים לשני הרוגים ופצוע נוסף באורח קשה. אחד מההרוגים נפצע ככל הנראה מירי של שוטרות מג"ב שחיסלו את המחבלים והשני נפצע מדקירות מרובות של המחבלים. שמות ההרוגים הותרו לפרסום: עופר בן ארי (46) אב לשניים מירושלים וראובן בירמאכר (45) מטלז סטון, בירושלים.המחבלים שביצעו את פיגוע הדקירה היום (רביעי) בירושלים וחוסלו ע"י לוחמות מג"ב הם ענאן חמאד, בן 20 ועיסא עסאף, בן 21, כך על פי דיווחי הפלסטינים. שניהם אסירים משוחררים המוכרים למערכת הביטחון, תושבי מחנה הפליטים קלנדיה.

"כששמענו את הצעקות מיד רצנו למקום על מנת לתת מענה מהיר. ברגע שהגענו הבחנו בשני המחבלים רוכנים על אזרח ודוקרים אותו. באותו הרגע אתה מבין שיש לך שניות לפעול לפני שהמחבלים ממשיכים בפיגוע הרצחני. ביצענו ירי לעבר המחבלים עד שנפלו ארצה", שיחזרה סמ״ש מ', שוטרת משמר הגבול שירתה במחבלים.

קודם לכן פורסם כי אזרח ישראלי שנראה כשהוא חובט באמצעות מוט במחבל שביצע את פיגוע הדקירה בירושלים לאחר שזה נוטרל - והוא נחקר במשטרה. לאחר מכן, נמסר מהמשטרה כי אחד המחבלים "ניסה, גם לאחר הירי, לקום והשתולל באופן מאיים כשהוא עדיין אוחז בסכין" וכי "אזרח שהגיע עם מוט פעל על מנת לסייע בנטרול האיום מצד המחבל וחבט בידו במטרה לשחרר ממנה את הסכין והאיום, בצד שוטר שהמשיך במאבק לנטרולו עד להשתלטות מלאה עליו".

במשטרה עוד אמרו כי האזרח נשאר בזירה ונגבתה עדותו וכי חקירת האירוע תימשך עד לקבלת תמונה מלאה של כל אשר התרחש בזירת הפיגוע.

שלושה בני אדם נפצעו תחילה באורח קשה עד אנוש בפיגוע הדקירה שאירע בשער יפו בירושלים. שני המחבלים שביצעו את פיגוע הדקירה בבירה חוסלו. שתי לוחמות מג"ב חתרו למגע עם המחבלים ונטרלו אותם. נבדק חשד כי אחד הפצועים נפגע מירי כוחותינו בעת נטרול המחבלים.

שני המחבלים הגיעו ככל הנראה לכיוון שער יפו, הבחינו ביהודים והחלו לדקור אותם באמצעות סכינים. לוחמות מג"ב שאבטחו את המקום, הבחינו באזרחים שרצים בבהלה לכיוון השער, הבינו כי מתרחש אירוע והחלו לרוץ בעקבות החשודים. הלוחמות הבחינו בשני מחבלים עם סכין כשהם דוקרים גבר וביצעו ירי לעבר המפגעים כדי לנטרלם. אחת הלוחמות שהיא גם חובשת בהכשרתה החלה לבצע טיפול ראשוני באחד הפצועים שפונה באורח קשה מאוד מהזירה. מהזירה פונו שלושה נפגעים, מהם אחד עם פציעת ירי, ייתכן מירי הלוחמות שנטרלו את המחבלים. 

פיגוע בשער יפו. צילום: אורי דייויס - דוברות איחוד הצלהפיגוע בשער יפו. צילום: אורי דייויס - דוברות איחוד הצלה

כוחות מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבית החולים שני נפגעים במצב קשה ואחד אנוש עם פציעות חודרות בפלג גופם העליון. שניים מהם פונו לבית החולים שערי צדק ופצוע נוסף לבית החולים הדסה עין כרם. למרכז הטראומה בשערי צדק פונו שני פצועי דקירה מהאירוע בשער יפו. אחד מהפצועים באורח אנוש והשני קשה. אל יחידת הטראומה פונה פצוע מפיגוע הדקירה בשער יפו, מצבו קשה מאוד, הוא סובל מפגיעות מרובות ואינו יציב.

חובש בכיר במד"א, נאסר זחימאן, שחלף במקום סיפר: "הדרכתי שיעור נהיגה כשלפתע ראיתי את המחבלים דוקרים עוברי אורח, עצרתי את הרכב ויצאתי עם הציוד, ראיתי שני פצועים שוכבים כשהם סובלים מפציעות חודרות בפלג גופם העליון, התחלתי בטיפול רפואי כשמהר מאוד הגיעו כוחות נוספים שלנו למקום".

פאראמדיק מד"א אהרון אדלר שהגיע למקום אמר: "ראינו גבר כבן 45 שוכב כשהוא מחוסר הכרה, הוא סבל מפציעות חודרות בפלג גופו העליון, העלנו אותו מידיתי לניידת טיפול נמרץ ופינינו אותו לבי"ח תוך כדי טיפול רפואי מציל חיים שכלל הנשמה, טיפול תרופתי, עצירת דימומים ומתן נוזלים כשמצבו מוגדר אנוש". ממקור במערכת הבריאות המצוי בפרטי האירוע נמסר שהפצוע איבד את הדופק וניצל בזכות פעולות אינטנסיביות של החייאה וניתוח חירום דרמטי ומציל חיים שבוצע בו. הוא הגיע במצב קריטי לבית החולים לחדר הטראומה ומשם הועבר לחדר הניתוח. עדיין נשקפת סכנה לחייו של הפצוע.

זירת הפיגוע בשער יפו בירושלים. צילום: אורי דייויס - דוברות איחוד הצלהזירת הפיגוע בשער יפו בירושלים. צילום: אורי דייויס - דוברות איחוד הצלה

ד"ר יוסף אלברטון מהמרכז הרפואי שערי צדק סיפר כי "לפני שעה קלה הגיעו אלינו שני פצועים קשה. פצוע ירי במצב אנוש שהוכנס לחדר הניתוח. פצוע שני במצב קשה גם הוא, עם פצעי דקירה בגב ובחזה, גם הוא ייכנס להערכת מצב נוספת ולסקירה בחדר ניתוח. פצוע הירי נפצע קשה בפלג הגוף העליון. יש חשש לחייו אך אנו עושים את כל המאמצים להצילו. פצוע הדקירה הגיע במצב בינוני אך מצבו כרגע קשה, הוא סובל מפציעות בגב ומפגיעת ראייה אפשרית, הוא יועבר בקרוב לחדר ניתוח. פצוע הירי הגיע מחוסר הכרה ופצוע הדקירה הגיע כשהוא בהכרה".