מקורות פלסטינים דיווחו הלילה (שלישי) כי לוחם חמאס בן 23 נהרג בקריסת מנהרה במרכז רצועת עזה. דובר משרד הבריאות ברצועה, אשרף אל-קדרה, מסר כי הצעיר, אחמד חיידר א-זהאר, הועבר מן הזירה לבית החולים, שם נקבע מותו. עוד דווח כי שמונה נוספים נעדרים בקריסת המנהרה.

בארגון חמאס פועלים במאמצים רבים לגייס פועלים לעבודות החפירה של מנהרות תת קרקעיות. מזג האוויר שהביא עמו גשם רב, ועבודות חפירה תחת איפול הביאו לקריסה נוספת של מנהרה במרכז, דרום רצועת עזה. בחמאס ניסו שעתיים להסתיר את האירוע אולם בסוף נאלצו להודות בקריסת המנהרה והדיווחים בישרו על לפחות הרוג אחד ועל שמונה נעדרים. לאחר שהתפרסם דבר קריסת המנהרה הודו בחמאס באופן רשמי.

לפני שבוע קרסה מנהרה נוספת בשכונת תופאח בצפון העיר עזה. בחמאס מיהרו להתפאר בשמונה ההרוגים שטענו כי מדובר במנהרה שממנה נחטף החייל אורון שאול ז"ל, אולם הערכות הן כי מדובר בפרובוקציה ולא יותר.

טרם התברר מה גורם לקריסת המנהרות, האם זה בגלל מזג האוויר הסוער שפקד את האזור בשבוע האחרון או כוח עבודה זול שחמאס לא מצליח לגייס בגלל מורל נמוך ומצוקה קשה ברחוב הפלסטיני ברצועת עזה.

בחמאס יוצרים איפול מוחלט על הפרטים בין היתר כדי להסתיר דיווחים ושמועות לפיהם ישראל עומדת מאחורי הקריסות, מחשש שחמאס יצטרך להגיב לעבר שטח ישראל, דבר שהוא אינו רוצה כעת. הערכות הן כי ישראל אכן פועלת תחת הרדאר אולם אף גורם רשמי במערכת הביטחון לא מוכן להתייחס לנושא. בתוך כך בפיקוד הדרום עוקבים מקרוב אחר כל תנועה של הארגון מעבר לגבול.הנייה: "ממשיכים לחפור מנהרות לישראל"כזכור, בכיר חמאס, איסמעיל הנייה, אמר בשבוע שעבר כי חמאס ממשיך לחפור מנהרות. "הזרוע הצבאית של החמאס תמשיך בהיערכותה תחת לאדמה ומעליה. ביבשה ובים, ולא נעצור עד לשחרור המקומות הקדושים", אמר הנייה במסגד אלעמרי בעזה, במסגרת הלוויית שבעה חברי הארגון שנהרגו בחפירת מנהרה. לצד חפירת המנהרות ציין הנייה כי חמאס מבצע ניסויים בשיגורי רקטות. "מזרח עזה גיבורים החופרים מנהרות מתחת לאדמה, ומערב עזה הם גיבורים מעל האדמה המבצעים ניסויים בשיגורי רקטות".

לדברי הנייה ישנה היערכות לקראת פעילות מצד חמאס. "יש הסבורים שהרגיעה בה שוקטים התותחים הינה מנוחה, אולם היא אינה אלא מערכה שמובילה אל-קסאם בשקט לשם ההיערכות וההכנה. הזרוע הצבאית ויתר פלגי ההתנגדות ממשיכים בהיערכות וההכנה, ולא במתכונת חירום, אלא מתוך מחויבות של הלוחמים מתחת לאדמה ומעליה", אמר הנייה.