התביעה הצבאית שינתה היום (חמישי) את החשד נגד החייל שירה למוות במחבל מנוטרל, והחליטה כי הוא חשוד בהריגה ולא ברצח, זאת כפי שפורסם לראשונה על כוונתה לעשות כן במעריב. בהארכת מעצרו של החייל נאמר על ידי התביעה כי "הראיות מעלות חשש חמור כלפי החשוד. ולכן אני מבקשים להאריך את מעצרו. ישנן התפתחויות משמעותיות מאוד ביומיים האחרונים".

 
עוד הוסיפו מטעם התביעה כי "החשוד ירה במכוון וללא צורך מבצעי במחבל ששכב על הקרקע, לאחר שנורה על ידי חיילי צה"ל קודם לכן. יש תשתית ראייתית מבוססת יותר לחשד הקיים בעניינו של החשוד. בדיון האחרון הוצגו בפני בית הדין פעולות חקירה רבות שנדרש לבצע והושלמו מרבית הפעולות עליהן שם דגש כבוד בית הדין. עם זאת עדיין נותרו מספר פעולות חקירה לבצע".

בתביעה הצבאית הדגישו שגם המג"ד אמר כי גרסתו של החייל אינה אמינה: "הטענות של החייל נסתרות בגלל התנהגותו של החשוד בסרטון, התנהגות החשוד כפי שנלמדת מעדויות עדי הראיה, התנהגות הקצינים והחיילים בזירה, גרסתו המתפתחת ומעוררת התהיות של החשוד, התנהלותו בסתירות שונות במהלך החקירה בגרסתו ואמירותיהם הברורות והחד משמעיות של המפקדים, כולל המג"ד שאמר כי לאחר ששמעו את גרסתו כי היא לא הייתה אמינה".

‏המג"ד העיד במצ"ח: "החייל טען בפניי כי היא ירה בו מאחר וחש בסכנת חיים - כי הייתה לידו סכין". "האמת היא", אומר התובע, "שבסרטון נראית הסכין רחוקה מהמחבל". המג"ד העיד כי גם שעתיים לאחר האירוע החייל לא העלה טענה של סכנת חיים וחשש ממטען - אלא רק בשלב מאוחר יותר באותו היום.
 
התביעה הסבירה כי ניתן היום צו בבג"ץ לביצוע נתיחת הגופה והיא תתבצע רק ביום ראשון. התביעה מתנגדת לחלופות מעצר גם לאחר סיום החקירה. כלומר התביעה רוצה שהחייל יישאר במעצר עד תום ההליכים אולם כעת היא מבקשת 7 ימים בלבד.

בניגוד לטענת החייל - לא הייתה התרעה לפיגוע התאבדות

התובע ביקש להדגיש כי הסרטונים מצביעים על כך שהם לא ערוכים והדגיש שהכרטיס זיכרון של הצלם של בצלם נמצא בידם והוא נבדק שלא נערך.
 
החוקר, רס"ן רם קינן, סיפר כי החשוד נחקר לראשונה 10 שעות לאחר הירי והחייל שנפצע בפיגוע עזב את הזירה לפני הירי אבל אימת בחקירתו את הדברים שאמר החשוד באשר לרצון לירות במחבל. החוקר חושף. "הנוהל של המח"ט הוא שבפיגוע דקירה לא מזמינים חבלן לביצוע זיכוי מחבל ולכם המ"מ ביצע זיכוי". עוד נחשף בדיון כי בניגוד לטענת החשוד - לא הייתה התראה לפיגוע משולב של דקירה והתאבדות.
 
החוקר חושף כי בניגוד לתחילת החקירה שהחשוד שיתף פעולה באופן מלא כעת החשוד לא משתף פעולה באופן מלא ויש חשש שאם ישוחרר הוא יושפע על ידי צד שלישי בשיבוש מהלכי חקירה. עו"ד אילן כ"ץ זרק אז הערה בדיון: "אולי שר הביטחון ישפיע עליו".
 
החוקר הסביר כי החייל הגיע לפלוגה לאחר הירי עבר שם תחקור מבצעי, התקשר בטלפון למספר גורמים, עלה לשיחה אצל המח"ט, שוב קיים כמה שיחות טלפון ורק בערב הוא הגיע למצ"ח. החוקר רומז כי בשל שיחות הטלפון - גרסתו שונתה. החוקר הוסיף כי מח"ט כפיר אל"מ גיא חזות לא נחקר במצ"ח, וכי החוקרים נשענו על התחקיר המבצעי שהוגש.
 
"למרות הצעקות על המצאות מטען מי שמחליט הוא המפקד בשטח. מח"ט יהודה הורה לפנות את הגופות בניגוד לנוהל המשטרתי שיש בסמוך המצאות חבלן משטרתי ולכן לא מפנים ללא בדיקת חבלן", כך אמר החוקר.
 

"דקר את חבר שלי - מגיע לו למות"

 
התביעה ביקשה להאריך את מעצרו של החשוד למשך 7 ימים נוספים לצורך השלמת פעולות חקירה נוספות. התביעה טוענת כבר בשלב זה שהתבססה תשתית ראייתית איתנה לביסוס החשדות המיוחסות.
 
התובע טוען כי התשתית הראייתית מבוססת על פי סרטונים שמדברים בעד עצמם יותר מאלף מילים. "כל מי שצופה בו מפרש אותו ומבין אותו רק בדרך אחת", אמר התובע בדיון והוסיף כי "חייל נוסף מוסר כי החשוד אמר סמוך לאחר הירי 'דקרו את חבר שלי וניסו להרוג אותו מגיע גם לו למות'  שני חיילים נוספים מציינים אמירה של החשוד לאחר הירי הוא אמר 'המחבל דקר את החבר שלו' ציטוטים אלו שאין בהם שום טענה לסכנת חיים - מעידים בצורה ברורה על מניעיו של החשוד על הלך רוחו".
 
התובע הוסיף כי "הציטוטים הם אותנטחים שניתנו בזמן אמת ולאחר הירי וזו הייתה תשובתו של החשוד למ"פ על השאלה מדוע בוצע הירי". "החשוד טוען שהוא ביצע את הירי תוך תחושה של סכנת חיים שונה ממה שאמר בזמן אמת והופיע רק בזמנים אחרים שעות לאחר האירוע וזו טענה תלושה, שנסתרת מהראיות שעולות בחקירה".

"עבירה חמורה"


שלשום, הוארך מעצרו של החייל היורה עד להיום, ולא בתשעה ימים כפי שביקשה התביעה. השופט השאיר על כנו את צו אסור הפרסום על שמו ופרטי בני משפחתו. עו"ד אילן כ"ץ, המייצג את החייל, אמר לאחר ההודעה כי "בית הדין קבע, לאחר בדיקה קפדנית ומדוקדקת, כי הראיות אינן חד-וודאיות. העובדה שזו ההחלטה מצביעה בעליל על כך שבית הדין הצבאי לא נסחף ללינץ' התקשורתי שיוצרים גורמים פוליטיים. אנחנו בטוחים שביום חמישי ייערך מהפך בראיות. מרשינו כבר לא יובל באזיקים". 
 
הדיון בעניינו החייל נערך בבית הדין הצבאי בקסטינה, אליו הועבר מיפו בעקבות חשש למהומות אלימות באזור. עשרות אנשים, חלקם מארגון "לה פמיליה" שמזוהה עם אוהדי בית"ר ירושלים, נמצאים מחוץ למקום ומקיימים הפגנת תמיכה גדולה בחייל.

כפי שפורסם תחילה במעריב, לפי ההערכות, התביעה הצבאית ביקשה לשנות את סעיף האישום מרצח לגרימת מוות ברשלנות, שכן החקירה מעלה יותר חשד לרשלנות לטענתם ולא כוונה לבצע רצח. גם שר החוץ לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן הגיע גם הוא למקום על מנת לתמוך בחייל. 

החייל מובא להארכת מעצרו, היום. צילום: נעם אמיר

 
"בנסיבות אלה ובהתאם לכללי המשפט שנועדו גם לשמור על זכויותיו יש חשד לעבירה חמורה כפי שעלתה מחומר הראיות. החייל טוען בחקירה כי הירי בוצע בשל סכנת חיים לו ולכל מי שהיה בזירה. הראיות שנאספו עד כה מעלות סימני שאלה ביחס לטענת החייל לסכנת חיים".
 
"סימני השאלה עולים מכמה היבטים. ראשית, בדרך התנהגותו בזמן אמת, כפי שניתן לראות בסרטונים שנאספו. התנהגותו זו אינה נראית כאילו היה בסכנת חיים, דרך הליכתו, העצירה והמהלכים לפני הירי. אמירות של החשוד שנאמרו בזמן אמת, סמוך לזמן הירי, מטילות ספק לגבי טענתו באשר לכך שעלה מתוך סכנת חיים והמניעים שהביאו לירי", כך נאמר בדיון הקודם.