סכנה נשקפת לחייו של הלוחם מיחידת כפיר שנפצע הערב (שלישי) במצב קשה במהלך פיגוע הדריסה שאירע ליד יישוב דולב שבבנימין. יורם קליין, מנהל יחידת הטראומה של בית החולים תל השומר, בה מאושפז החייל, סיפר הערב על מצבו: "הוא הגיע אלינו כשהוא פצוע קשה בעקבות דריסה, יש לו פגיעה רב מערכתית בפלג גופו העליון והוא יצטרך לעבור טיפול ארוך, אך אני מקווה שנוכל לייצב אותו בימים הקרובים". כמו כן הוסיף כי "נשקפת סכנה לחייו".ד"ר באלה מיקלוש, מנהל יחידת הטראומה בבית החולים הדסה, סיפר על מצבם של שני החיילים הנוספים שנפצעו בפיגוע: "קיבלנו שני חיילים במצב קל, הפגיעות אופייניות לדריסה, הם נפצעו בגפיים בעיקר. הם מטופלים ביחידת הטראומה ועוברים הערכה וצילומים, לאחר מכן נבין כיצד להמשיך את הטיפול בהם". 
תיעוד פיגוג הדריסה בדולב


אביו של אחד הפצועים הגיע לבית החולים וסיפר כי "חזרתי מהעבודה והבת שלי התקשרה והודיעה לי שאקח מונית ואסע מיד להדסה עין כרם. הגעתי לכאן וראיתי את הבן שלי, הוא נפצע ברגל, קצת בשוק אבל נראה לי שהוא בסדר. כרגע עובר צילומים. הוא שיבר איתי קצת, הוא בהכרה ואמר שהגיע ערבי ים רכב ופגע בהם, ושחיסלו את המחבל. אני מכיר מקרוב את הפגיעה של ארועי טרור, לצערי לפני עשר שנים אחותי ובעלה נרצחו בפיגוע בגוש קטיף, בשבוע הבא זה יום האזכרה למותם. אני שמח שהילד בסדר ומטפלים בו כאן, נאחל לו רפואה שלמה וכמובן לכל הפצועים״.


זירת הפיגוע בדולב. צילום: רשתות פלסטניות


כזכור, הפיגוע הערב אירע סמוך למחסום הפרסה באזור היישוב דולב שבבנימין ובו נפצעו כאמור שלושה חיילי צה"ל. הרכב ובו המחבל נסע לכיוון הצומת שם פרסו כוחות צה"ל מחסום זמני, החיילים הורו לנהג לעצור לביקורת, אך הוא החל להאיץ את הרכב ודרס את שלושת החיילים. הכוח במקום השיב באש לעבר המחבל והרג אותו.

תחילה הגיעו למקום כוחות רפואה צבאיים וכעבור חצי שעה הגיעו גם אמבולנסים של מד"א, בעוד מסוק צבאי הונחת במקום ופינה את הפצוע הקשה לבית החולים. פרמדיק מד"א רפי פרג'ון, שהיה בזירה סיפר: "כשהגענו למקום ראינו צעיר כבן 20 מטופל ע"י כוח רפואה של צה"ל. הוא היה בהכרה מעורפלת וסבל מפגיעה רב מערכתית. העלינו אותנו לניידת הטיפול הנמרץ ותוך כדי הפינוי לחבירה עם מסוק שנחת בסמוך המשכנו להעניק לו טיפול רפואי כשמצבו מוגדר בינוני עד קשה". מאוחר יותר הפלסטינים דיווחו כי המחבל שביצע את הפיגוע הוא אחמד ריאד עבד אלעזיז שחאדה, בן 36 ממחנה הפליטים קלנדיה. גופתו נמסרה לפלסטינים. 

"למרות הפיגועים, ההרתעה עובדת"


במערכת הביטחון אומרים הערב כי רצף הפיגועים, ארבעה רק בשבוע החולף, לא מעיד על שינוי במגמה. על פי נתוני השב"כ, גרף הפיגועים בחודש האחרון נמצא בירידה חדה. הערכת מערכת הביטחון היא כי גל הטרור לא הסתיים ורק לאחר תקופה של חודש שלם ללא פיגועים משמעותיים ניתן יהיה לסמן את תחילת הדעיכה של הגל, אולם הדבר לא נראה כרגע באופק. 

גורמים ביטחוניים אמרו הערב כי "פעולות הסיכול בשטח נראות היטב. למרות הפיגועים בימים האחרונים עדיין רואים בשטח את ההרתעה שפועלת. הריסת בתים, מעצרים ובעיקר סיכולים של פיגועים בזמן הבשלתם יסיימו בסופו של דבר את גל הטרור. צריך נחישות ואורך רוח ובסוף זה יקרה".

מנתוני השב"כ עולה כי מאז תחילת השנה ביצע הארגון בשיתוף צה"ל והמשטרה סיכול של 77 ניסיונות להוציא פיגועים. בשנת 2015 סיכל השב"כ לא פחות מ-239 ניסיונות. גם בצד המעצרים בלילות, הנתונים מעידים על פעילות מוגברת בשטח: מאז החל גל הטרור עצרו כוחות הביטחון כ-2,500 פעילי טרור באיו"ש ובירושלים.