יועצים לראש ממשלה בנימין נתניהו מפצירים בו להגיע להסכם עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה על חבילת הסיוע הביטחוני לישראל ולא לחכות לממשל הבא, כך דווח הבוקר (שלישי) באתר בלומברג.

שגריר ישראל לשעבר בוושינגטון ומקורבו של נתניהו, זלמן שובל, העומד בראש קבוצת דיפלומטים בגמלאות, שמייעצים לממשלה, אמר כי זה סיכון לישראל לתת להסכם הקיים להסתיים מבלי לדעת לאן יפנה הממשל העתידי.

בפברואר דווח כי ראש הממשלה שוקל לדחות את החתימה על ההסכם לשנת 2017, על מנת להשיג עסקה טובה יותר. "עוד לא בטוח שנגיע להסכם", אמר אז נתניהו לשרים במהלך סקירה מדינית-ביטחונית של ממלא מקום היועץ לביטחון לאומי יעקב נגל, בישיבת הממשלה. "צריך לראות אם יכולים להגיע לתוצאה שתענה על צורכי הביטחון של ישראל או שאולי לא נצליח להגיע להסכם עם הממשל הזה", הוסיף.

סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, שביקר בישראל בחודש מרץ, קרא לישראל לחתום על מזכר ההבנות הביטחוני עד סוף השנה ולא להמתין לממשל הבא. בשיחה הסגורה שערך עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הפציר בו ביידן לקבל את הצעת הסיוע הביטחוני ולחתום עליה, למרות הסתייגויות ישראל. סגן הנשיא הבטיח שאחרי החתימה, הממשל יבוא לקראת ישראל.

לפי הערכות, חבילת הסיוע הביטחוני כוללת סיוע מארצות הברית שיכלול רכש נרחב של מטוסי קרב דגם F-35, סוללות "כיפת ברזל" ומערכת "שרביט קסמים" ליירוט רקטות. הגדלת הסיוע התקציבי תאפשר השקעה במחקר ופיתוח של פרויקטים, כמו מערכת חץ 3, מטוסי V-22, סיוע בייצור טנקי מרכבה ונגמ"שים שחלקים בהם מיוצרים בארצות הברית, טילים חכמים, מכ"מים ומטוסי תדלוק המוגדרים כסוגיה רגישה ביותר.