דובר צה"ל פרסם הערב (שלישי) תיעוד מאירוע יירוט כלי הטייס הבלתי מאויש (כטב"ם) השייך לארגון הטרור חמאס בידי חיל האוויר. בתקרית, שאירעה מוקדם יותר היום, מטוס חייל האוויר הפיל את הכטב"ם אשר שהה בקו החוף ברצועת עזה, לאחר שהיה במעקב מרגע המראתו. הכלי לא חדר ולא שהה בשטח מדינת ישראל. מצה"ל נמסר לאחר היירוט כי הארגון "לא יאפשר כל הפרה של המרחב האווירי ויפעל בנחישות כנגד כל ניסיון שכזה". לא ברור אם מדובר בניסוי של חמאס או בפעולה מבצעית שהארגון רצה להוציא לפועל. טרם הגיבו בעזה לאירוע זה.


יירוט כלי טיס בלתי מאויש של חמאס

בתיעוד ניתן לראות את מטוס הקרב של חיל האוויר שועט לעבר הכטב"ם החמאסי ומפוצץ אותו. "ביצע", נשמעת רשת הקשר על רקע צילומים של קו החוף של עזה. "נראה שהתפוצץ, מיד אני אעדכן".


האירוע עצמו התרחש בשעה 10:00 בבוקר, כתצפיות בפיקוד הדרום זיהו את תנועת המל"ט עם המראתו ברצועת עזה וחשדו כי מדובר בכלי שמתכוון לבצע משימות איסוף מידע מעל שמי ישראל. בעוד התצפיות עוקבות אחר תנועתו, הוקפץ מטוס קרב מסוג F16. בשלב מסוים הוחלט ליירט את המל"ט, לאחר שהתברר כי הוא בדרך לחצות את הגבול, ע"י שיגור טיל אוויר אוויר שהפיל אותו מעל לים.

לפני כשנה וחצי אירעה תקרית דומה, כשמל"ט של ארגון חמאס נפל בשטח ישראל על גבול הרצועה. חיל האוויר עקב אחר תנועתו של הכלי, וכוחות הנדסה של צה"ל אספו אותו כשפגע בקרקע, אך אז המל"ט לא הופל.

מזל"ט. צילום ארכיון: רויטרס