ראש המטה הכללי הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט העניק הערב (חמישי) ציון לשבח ליחידה המובחרת דובדבן, למפקדי היחידה, לוחמיה וחייליה על שנה בה פעלו באופן אינטנסיבי בגל הטרור הרצחני. מדובר צה"ל נמסר כי "הצל"ש הוענק על כך שהפגינו בפעילותם דבקות במטרה, אומץ לב, חתירה למגע ויצירתיות בביצוע משימותיהם". היחידה הובילה בשנה האחרונה לחימה רציפה ומתמשכת בגזרת יהודה ושומרון בפיקוד המרכז, תוך ביצוע פעילות מבצעית מורכבת. בצה"ל מדגשים כי היחידה השתתפה במאות מבצעים, בתנאי לחימה מורכבים, במטרה לעצור מבוקשים, לסכל פיגועים ולפגוע בתשתיות הטרור.


פעיליות יחידת דובדבן

בשנת 2016 יחידת דובדבן הביאה למעצרם של כ-301 מבוקשים. בין הפעילויות המרכזיות של היחידה בגל הטרור האחרון ניתן למנות את מעצר רוצחיו של דוד בר קפרא ז"ל, השתתפות במעצר חוליית חמאס שרצחה את נעמה ואיתם הנקין ז"ל, מעצר חברי חוליית חמאס שרצחה את מלאכי רוזנפלד ז"ל, תפיסת המחבל שרצח את דפנה מאיר ז"ל, מעצר חוליית המחבלים שביצעו פיגוע בקו 12 בירושלים ומעצר המחבל מחברון שרצח את יעקב ונתנאל ליטמן ז"ל.


לוחמי יחידת דובדבן. צילום: דובר צה"ללוחמי יחידת דובדבן. צילום: דובר צה"ל


לוחם דובדבן. צילום: דובר צה"ללוחם דובדבן. צילום: דובר צה"להובילה את הלחימה מול טרור המתאבדים


בין הנימוקים להחלטה להעניק ליחידה את הצל"ש נכתב כי יחידת דובדבן פיתחה והטמיעה אמצעי לחימה ייעודיים אשר העצימו את היעילות המבצעית והעמיקו את יכולות הלוחם המסתערב". במהלך הטקס שנערך הערב אמר הרמטכ"ל: "יחידת דובדבן מציינת 30 שנים ליום הקמתה. הייתה לי הזכות להיות בטקס דומה כמפקד אוגדת יהודה ושומרון לפני 12 שנים כשיחידת דובדבן הובילה את הלחימה מול טרור המתאבדים ולמעשה זאת הפעם השלישית בה הרמטכ"ל נותן ציון לשבח ליחידת דובדבן".

איזנקוט הוסיף כי "בסופו של דבר, הכל קם ונופל על האנשים, על רוח הלחימה של האנשים, על צדקת הדרך של האנשים, על הנכונות להתגייס, על הנכונות להשתייך ליחידות דוגמת 'דובדבן' ולהוביל את הלחימה בטרור. אתם היום חוד החנית של צה"ל ושל מדינת ישראל בלחימה בטרור. אני מצדיע לכם על מה שעשיתם ומצפה לאתגרים הבאים בעתיד, בהם נמשיך להצטיין ולעשות הכי טוב שאנו יודעים למען ביטחון תושבי מדינת ישראל".