חשד לפיגוע: רוכב אופנוע, תושב סילואן בן 20 נעצר בחשד שפגע אתמול בהולך רגל בירושלים ותקף אותו על רקע לאומני. היום (חמישי) יובא החשוד בפני בית משפט השלום להארכת מעצרו. הצעיר שנסע אמש ברחוב המפקד פגע בהולך רגל. בהמשך ירד מהאופנוע וככל הנראה בעקבות קטטה שהתפתחה בינו לבין הולך הרגל וחברו, הכה את השניים באמצעות קסדה.

שוטרים שסיירו באזור הגיעו למקום ועצרו את רוכב האופנוע. הולכי הרגל פונו על ידי מד"א במצב קל והתוקף נעצר. בסריקות שבוצעו לאחר מכן, אותרה סכין בזירה. במשטרה מדגישים היום כי בשלב זה נבדקים כלל כיווני החקירה, בין היתר חשד כי מדובר בפיגוע.

מוקדם יותר אתמול אירע ניסיון פיגוע דקירה בצומת תפוח שבשומרון, במהלכו מחבלת פלסטינית בת 19 מעסירה א-שמאלייה הגיעה אל לוחמי מג"ב וניסתה לדקור אותם. הניסיון סוכל והיא חוסלה על ידי הכוחות. במהלך האירוע, המפגעת זוהתה על ידי לוחם שעמד בעמדת תצפית, הוא התריע על כך לכוחות בצומת, ועם התקרבותה הם סימנו וקראו לה לעצור תוך ביצוע ירי באוויר. החשודה לא נשמעה לקריאות הלוחמים, שלפה לפתע סכין והמשיכה לנוע לכיוונם. בשלב הזה ביצעו הלוחמים ירי לעברה ונטרלו אותה.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר בתגובה לאירוע כי "הניסיון הנוסף הזה לפגוע בשגרת חיינו, שלא לומר ביום חגנו, לא יצלח. אני רוצה להודות לחיילי צה"ל על התושייה שגילו".

זירת ניסיון הפיגוע, בצומת תפוח. צילום: דוברות המשטרהזירת ניסיון הפיגוע, בצומת תפוח. צילום: דוברות המשטרה

לפני כשבוע וחצי ימים נרצחו שני ישראלים בפיגוע ירי ליד גבעת התחמושת בירושלים. במהלך הפיגוע הרצחני, המחבל מוסאבח אבו סביח (39) מסילואן ביצע ירי מרכב חולף ורצח את שוטר היס"מ יוסי קירמה ז"ל וגמלאית הכנסת לבנה מליחי ז"ל. תחילה נאסרו לפרסום שמו של המחבל שחוסל בזירה, אך בשבוע שעבר הותר שמו לפרסום.

המחבל ככל הנראה הגיע ברכב מכיוון צומת הגבעה הצרפתית הפסל הלבן. הוא ירה לעבר אנשים שעמדו בתחנת הרכבת ופגע באישה. הוא המשיך בנסיעה במהירות לכיון צומת קלרמון וירה לעבר אישה נוספת שהייתה בתוך רכבה. לאחר מכן המשיך בנסיעה לכיון שייח' ג'ראח, עצר את רכבו בצד הכביש, הבחין בצוות לוחמי יס"מ אופנועים שנסעו לכיוונו וירה לכיוונם, ופצע שניים מהם. צוות לוחמי מג"ב שקיבל את הדיווח והיה בסמוך הבחין במחבל ברכבו וחיסל אותו.

המחבל שביצע את פיגוע הירי, מוכר לרשויות אכיפת החוק בישראל, והיה אמור היה להתחיל לרצות ביום הפיגוע עונש של ארבעה חודשי מאסר בגין תקיפת שוטר שביצע בעבר. מכתב האישום נגדו עלה כי באפריל 2014 ניסה לחדור מחסום משטרתי בהר הבית, אחד השוטרים ביקש ממנו לעזוב את המקום ובתגובה חבט המחבל בפניו באגרוף. השוטר ניסה להשתלט עליו כאשר הוא משתולל ומקלל את השוטרים. לאחר שנאזק ונעצר, הוא הובל לניידת שם אמר לשוטר "תזכור את הפנים שלי, אנחנו עוד ניפגש". הפרקליטות ייחסה לו עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו וכאמור, נגזרו עליו ארבעה חודשי מאסר.

זירת הפיגוע סמוך לגבעת התחמושת. צילום: מרק ישראל סלםזירת הפיגוע סמוך לגבעת התחמושת. צילום: מרק ישראל סלם