שר הביטחון אביגדור ליברמן נפגש הבוקר (שלישי) עם ראשי הרשויות הגדולות באזור הצפון וקרא למשרד האוצר "ליישום החלטת הממשלה למיגון העורף ולא לטרפד אותה". במהלך הפגישה, שהתקיימה בעיריית חיפה, קרא השר לרשויות לדרוש את  מימוש החלטת הממשלה למיגון העורף (החלטה 2025), שהתקבלה בשנת 2014 וטרם מומשה. לפי החלטה זו תקצה הממשלה בכל שנה, ולמשך 10 שנים, כ-150 מיליון שקלים לסגירת פערי המיגון ברחבי הארץ, בדגש על יישובי הצפון.

"אנחנו עוסקים בעניין שהוא 'נטו חיים'", אמר ליברמן והוסיף כי "פערי המיגון בצפון קריטיים". לדבריו, "מבחינתי הדבר המאכזב ביותר הוא שהממשלה אינה מממשת החלטות שהיא קיבלה. מאז קבלת ההחלטה משרד האוצר מטרפד את מימושה משיקולים לא ברורים, וזאת למרות הצורך הברור בחיזוק הצפון ולמרות שעבודת המטה והתכניות המפורטות הושלמו".

"תהיה פה בכייה לדורות"

שר הביטחון אמר במפגש כי "מיגון העורף בצפון לוקה בחסר באופן משמעותי יותר בהשוואה לדרום הארץ, אך גם בדרום אנו נתקלים בקשיים תקציביים רבים בהקמת המכשול. הגיע הזמן שנתייחס למיגון העורף ברצינות. אחרת זו תהיה בכייה לדורות. הצפון חייב לקבל חיזוק משמעותי בכל נושא המיגון והגנת העורף".


שר הביטחון ציין כי בשנה וחצי האחרונות, פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית (רח"ל), יחד עם ראשי הרשויות ומשרדי הממשלה, עשו קפיצת מדרגה גדולה במוכנות לחירום וכן בתחום המיגון. עם זאת, לדבריו, ללא תקציב רב- שנתי לא ניתן יהיה לממש את התכניות. בפגישה לקחו חלק ראש עיריית חיפה יונה יהב והשתתפו בה נציגי פיקוד העורף, רח"ל, משרד הביטחון ומשרד הפנים ועוד.

מערכות כיפת ברזל ברחבי הארץ

את הדברים אומר היום ליברמן על רקע פריסת מערכות "כיפת ברזל" ברחבי הארץ והגברת הכוננות מחשש לתגובת נגד של ארגון הג'יהאד האסלאמי מרצועת עזה להשמדת מנהרת הטרור והרג פעיליה. יו"ר ועדת מועצת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר, אמר אמש על רקע העלאת הכוננות כי "ישראל צריכה להיערך למצב של הסלמה".

כמו כן, אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למתיחות בגבול עם רצועת עזה ואמר במהלך ישיבת הממשלה כי "חמאס אחראי לכל התקפה שיוצאת או שמאורגנת מרצועת עזה נגדנו".

הוא הסביר כי "בימים אלה יש עדיין מי שמשתעשע בלנסות התקפות מחודשות על ישראל. היד שלנו תהיה קשה מאוד עם כל מי שינסה לתקוף אותנו או יתקוף אותנו מכל גזרה שהיא. אני מתכוון לכל גורם, פלגים סוררים, ארגונים - כל אחד. בכל מקרה אנחנו רואים את החמאס אחראי לכל התקפה שיוצאת או שמאורגנת מרצועת עזה נגדנו". בעקבות העלאת הכוננות טענו הבוקר גורמים בכירים בארגון הטרור לעיתון הלונדוני "אל-חיאת" כי גם רמת הכוננות שלהם הועלתה ל"גבוהה ביותר".