במכתב שהגישו עשרות קצינים לשר הביטחון הם דורשים לעצור את המירוץ לשילוב נשים בתפקידי לוחמה. אריה אלדד, שדרן 103FM, ולשעבר קרפ"ר תת אלוף במיל', התייחס למכתב בשיחה עם אילה חסון ב-103FM וטען: "אני חתום על המכתב, אולי הבכיר ביניהם, אך לא אני ארגנתי אותו. הנתונים שהכרתי מתקופת שירותי וגם לאחר מכן הראו שחיילות באימוני חי"ר נפגעות בשיעורים גבוהים יותר מהחיילים הגברים. צה"ל הכיר את הנתונים הללו ולכן הוריד את הדרישות באימונים ורף ההכשרות. גדוד קרקל לדוגמה הפך מרובאי 07 לרובאי 06 בעקבות שילוב נשים ביחידה. הנימוק היה שהגדוד מיועד להגנה על גבולות שלום ולא להסתערות. אמש שמעתי מקצין שריון ראשי שהטנקיסטיות שהוכשרו באימונים קשים לא ידרשו להסתער ואף טען כי קצב טעינת הפגזים שלהם נמוך. אני חושש שמרדדים את הדרישות של הנשים והגברים כדי לשלב נשים בשירות הצבאי".
לשיחה הצטרפה קצינת ח"ן ראשית לשעבר, תת אלוף במיל' אורית אדטו, שהתייחסה לדברים וטענה: "בתקופת שירותו של אריה אלדד הדברים היו אחרים ואכן היו פגיעות גופניות רבות יותר אצל חיילות. ההבדל בשיפור הפגיעות הגופניות אצל נשים לא נבע בהכרח רק בגלל התאמת סרגל המאמצים, אלא בעיקר בגלל התאמת התשתיות למשקל הגוף הממוצע. בכל המקומות בהם ההבדלים הפיזיולוגיים רלוונטיים מאוד לתפקיד לא נכון להכניס נשים, גם אם הן יחידות סגולה. היכולת של צה"ל לבצע התאמת רמה לסוג היחידה הספציפית היא סבירה בעיני, צה"ל בודק מה הרמה הנדרשת מאותם לוחמים ולוחמות ומבצע התאמות בהתאם".

פרופסור אלדד השיב לדבריה וטען: "תארו לכם שעל גבול מצרים תשמור יחידת קרקל שעברה הכשרה המותאמת אליה בטנקים מאוישים, ועשרות מחבלי דאעש יחליטו לתקוף. האם החיילים יסתפקו בשימוש בארבע מחסניות במקום בשש כי זה מה שהם הוכשרו אליו? עושה רושם שאנחנו בונים יחידות צבאיות מצוינות כל עוד אין מלחמה. זה מדאיג. נדמה לי שבשם אידאולוגיה מוכנים לרדד דרישות מבצעיות מצה"ל".
"זה לא בשל אידאולוגיה", ענתה לו אורית אדטו. "מדובר על צורך אמיתי, קיצרו את שירותם הצבאי של החיילים, ישנם פחות מתנדבים ליחידות לחימה בקרב החיילים ועוד. אתייחס לאירוע דאעש בגבול מצרים עליו דיברת: בעת הצורך תתקיים הערכת מצב של צה"ל והחלטה כיצד נכון להתמודד עם הסיכון החדש. אם יהיה צורך בשש מחסניות יעלו את הרף לשש מחסניות. לא אני ולא פרופסור אלדד יכולים לדעת כיום מה בדיוק נדרש ללוחמים וללוחמות בשטח. לדעתי ישנו יתרון בשילוב והוא מדרבן ומסייע. מלבד זאת, יש צורך ממשי של המערכת בשילוב לצורך כוח אדם בשטח".
איילה חסון התייחסה לדברים שאמר אלדד: "הפתעת אותי בגישתך. חשבתי שאתה יותר פתוח בנושא". הקצין הבכיר במיל' ענה: "אני חושש שכשמסתיימים הטיעונים הרפואיים, המדעיים והמבצעיים עולים טיעוני האג'נדה. כל מי שלא מתאים לאותה אג'נדה של שילוב נשים נחשב לשוביניסט, הטיעונים שלי מנותקים לחלוטין מאיזושהי אידאולוגיה, אם מה שאומרת אורית - שאין די חיילים לשירות קרבי - אכן נכון, יש לנו סיבה לדאוג".
עריכה: איתמר זיגלמן