אתמול עלה לרשת סרטון המציג קבוצת חיילי גולני המתעדים ירי כנגד אזרחים לא חמושים ברצועת עזה. הסרטון מתעד את רגע הירי כלפי אזרח עזתי לא חמוש שהתקרב לגדר הביטחון ואת השמחה לאיד של החיילים ברגע שהוא נופל ונמצא מוטל על הקרקע. פרשן 'ערוץ 20' שמעון ריקלין ומזכ"ל 'שלום עכשיו' לשעבר, יריב אופנהיימר, התווכחו בתוכניתם של דרור רפאל, ספי עובדיה וניסים משעל ברדיו 103FM על השאלה המוסרית והרוחות התלהטו.אופנהיימר הזדעזע מהסרטון: "יש לבחון את הוראות הפתיחה באש שקיבלו החיילים הללו. בסרטון אנחנו עדים לירי באש חיה של צה"ל כלפי אזרחים לא חמושים. הסרטון הזה צריך להטריד כל אזרח ישראלי, בין אם הוא ימני או שמאלני. לכולנו צריך להיות מצפון שמוביל אותנו. עלינו  התייחס גם לאווירה שהייתה מאחורי הכוונת, האווירה הזו יוצרת מציאות. ברגע שמתייחסים לפלסטיני כדמות במשחק מחשב במקום כבן אדם אז אנחנו בבעיה. אווירת השמחה להרג פלסטיני מגיעה מתוך המחשבה שכולם הם מחבלים. אני למדתי פעם שמחבל הוא אדם חמוש בנשק שמאיים על חיי, לעתים הוא גם מחזיק סכין ולפעמים הוא גם מחזיק אבן. כעת מלמדים אותנו שמחבל הוא סתם אדם שמוחה על כך שהוא נמצא במצור 11 שנים. גדל כאן דור שלם שלמד לשנוא את הצד השני וזה דבר נורא ואיום".

ריקלין הגיב לדבריו ולנצפה בסרטון: "דבריו של יריב אופנהיימר הם קשקוש מקושקש. בעיני אין בסרטון הזה שום סיבה לסערה. אני סומך על צה"ל וחייליו שיורה במחבלים שרוצים לפגוע במדינת ישראל והמקרה הזה עוד בבדיקה. אופנהיימר צריך להבין שלא מדובר בסתם אנשים אלא במחבלים, אנחנו לא רוצחים משפחות ויורים באנשים לחינם, הצד השני עושה זאת. אתה לא צריכים להתנצל על כך שהחיילים שלנו שמחים כשהצליחו בפעולתם המבצעית וירו במחבלים. מגיע להם כל הכבוד. אתה מגן על מחבלים ואני מגן על חיילי צה"ל".

"אל תאמר דברי שקר, מעולם לא תמכתי במחבלים", זעם יריב אופנהיימר: "האידיאולוגיה שלכם לשמור ישראל השלמה מתנגשת עם הערכים המוסריים של מדינת ישראל. מי אמר שהאזרח שנורה הוא מחבל? איך העזת לקבוע דבר כזה?"

ריקלין השיב: "אני רואה בסרטון את התייעצות החיילים שנזהרים לא לירות בילדים וסומך על שיקול הדעת שלהם. צה"ל לא יורה סתם על אנשים. אופנהיימר חשף את האמת - אין ערכים בשמאל, הכל מבחינתו זה פוליטיקה קטנה. הוא נסה להאשים את הימין בירי המחבל בגלל הכיבוש. אין כיבוש בעזה, יש להם גבול פתוח עם מצרים ורצון להשמיד את מדינת ישראל. אנחנו במלחמה על קיומה של המדינה".

על השמחה לאיד של החיילים לאחר הירי טען אופנהיימר: "רוח ההתנהגות של החיילים הללו היא בעקבות הדברים שאומרים ריקלין ובנט יחד עם כל החבורה שלהם. הם הופכים את האנשים בצד השני לדמויות ולא לבני אדם. אם החייל היה צולף בצב שיצא מין המים מדינת ישראל כולה הייתה רועשת. ריקלין יכול להמשיך לטעון שהוא מחבל כמה שהוא רק רוצה אך לעת עתה אין הוכחה לכך. צה"ל שאתה כל כך סומך עליו מעיד בעצמו שלא נורה במהלך המחאה העזתית כולה כדור אחד לעבר כוחות צה"ל. איך הגענו למצב שישנם יותר מ-30 הרוגים בצד השני?"

עריכה: איתמר זיגלמן