מטרת התקיפה של צה"ל בסוריה, בלילה שבין רביעי לחמישי, לא היתה להרוג איראנים, על אף שהיה ידוע כי הם נוכחים בבסיסים שהותקפו. המטרה האמתית היתה לפגוע במאמצי איראן, באמצעות כוח אל קודס, בפיקודו של גנרל קאסם סולימאני, להציב מערכות הגנה אוויריות לטווחים של כ-110 קילומטרים, שהיו עלולות להגביל את חופש של חיל האוויר.

למרות ההצלחה של התקיפה המאסיבית ביותר של צה"ל בסוריה מאז 1974, במערכת הביטחון מזהירים מפני האופוריה שמתפתחת בישראל ואומרים כי אסור להשוות את הדברים להצלחה של חיל האוויר בשעות הפתיחה של מלחמת ששת הימים. אמ"ן עדכן את צה"ל והדרג המדיני, שלא לבצע פעולה עוד יותר מורחבת נגד איראן, ממה שלבסוף בוצע, כפי שהיו קולות שהציעו זאת. יודגש כי בתקיפת חיל האוויר בשמי סוריה, נגד יעדים איראנים - הותקפו קרוב ל-50 כאלה - היתה הגדולה ביותר מאז מלחמת יום הכיפורים.

על פי ההערכות, איראן מצויה כעת בשלב של התלבטות באשר להמשך צעדיה, על רקע החלטת טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. הם עדיין לא החליטו על המהלכים הבאים שלהם בנושא תגובה נגד ישראל, ובמיוחד בנושא היחסים עם הקהילה הבינלאומית לתוכנית הגרעין. עוד יצוין, כי בהנהגה האיראנית סבורים שהתקיפה שלהם נגד מוצבי צה"ל היתה מוצלחת ומאמינים כי נגרם נזק גדול יותר ממה שדווח בישראל. במהלך התקיפה, שוגרו כ-20 רקטות, אף אחת מהן לא פגע בשטח ישראל, ארבע מהן יורטו והיתר נפלו בשטח סוריה.

טראמפ מציג את החלטת הפרישה מהסכם הגרעין. צילום:רויטרס


בתוך כך, מוקדם יותר היום צה"ל התיר לפרסום תצלומי אוויר של אתרי כוח קודס האיראני בסוריה אשר הותקפו ביום רביעי בתגובה לירי הרקטות שבוצע לעבר ישראל. בתצלומים נראים 4 אתרי מודיעין איראניים שהותקפו בתל קליב, תל ע'רבה, תל מקדד ותל נבי יושע, מתחם צבאי של כוח קודס של משמרות המהפכה שהותקף בכיסוואה, ואתר לוגיסטי איראני שהופצץ סמוך לדמשק. 
 
קצין בכיר בחיל האוויר קיים אתמול תדרוך לתקשורת על התקיפה הישראלית על מטרות סוריות ואיראניות בסוריה. "מזה מספר ימים חיל האוויר מתכונן למתקפה של כוח אל קודס האיראני בעקבות מידע מודיעיני שהגיע אלינו", אמר. "כבר שלשום סיכלנו אירוע של ירי, כאשר תקפנו משגר רב קני לפני ביצוע הירי", אמר. הבכיר הוסיף כי "אנחנו פועלים במרחב הסורי מזה זמן רב, הזהרנו את הסורים ואנחנו מעבירים להם מסרים ברורים, שנמשיך לפעול כנגד איראנים בשטחם". 

תצלום אוויר של אתרים איראניים שהותקפו בסוריה. צילום: דובר צה"לתצלום אוויר של אתרים איראניים שהותקפו בסוריה. צילום: דובר צה"ל


תצלום אוויר של אתרים איראניים שהותקפו בסוריה. צילום: דובר צה"לתצלום אוויר של אתרים איראניים שהותקפו בסוריה. צילום: דובר צה"ל

 
הקצין הבכיר אמר כי בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל, חיל האוויר פעל בצורה נרחבת. "מדובר במבצע הגדול ביותר מאז 1974. תוך פחות משעתיים הותקפו עשרות מטרות איראניות בסוריה. בהם גם המשגר שירה לעבר רמת הגולן", אמר. בין המטרות שהותקפו: יעדי מודיעין, מחנות, אתרי לוגיסטיקה, עמדות, וכלי לחימה הפרוסים באזורים, שונים כולל דמשק.

 תצלום אוויר של אתרים איראניים שהותקפו בסוריה. צילום: דובר צה"ל תצלום אוויר של אתרים איראניים שהותקפו בסוריה. צילום: דובר צה"ל

 
"תוך כדי התקיפה שוגרו לעבר מטוסינו עשרות טילי קרקע-אוויר מכל הסוגים, כולל סוללות מתקדמות. כל סוללה שירתה הושמדה. תקפנו את מערך ההגנה אווירית שלהם באופן נרחב", אמר הקצין. "אנחנו מבהירים - כל סוללה, גם S-300 כשתגיע, אם היא מאיימת על מטוסינו - תושמד". 

מיקום האתרים האיראניים שהותקפו בסוריה. צילום: דובר צה"למיקום האתרים האיראניים שהותקפו בסוריה. צילום: דובר צה"ל