צה"ל ביצע היום (שישי) ירי אזהרה באמצעות כלי טיס לעבר חולייה שהפריחה בלוני נפץ ולעבר כלי רכב בדרום רצועת עזה, כך מוסר דובר צה"ל. "צה"ל רואה בחומרה את השימוש בבלוני ועפיפוני תבערה ונפץ ויפעל למניעת השימוש בהם", נאמר בהודעה. בתוך כך, שתי שריפות פרצו בעוטף עזה. הראשונה באזור תל גמא והשנייה באזור בארי על הגדר הצפונית לכיסופים.


נטרול בלון נפץ שנחת במועצה אזורית שער הנגב
צילום: משה ברוכי, קק"ל

 כזכור, יחידת העפיפונים של חמאס הודיעה אתמול כי במסגרת יום עיד אל־פיטר היא מתכננת לשגר היום כ־5,000 עפיפוני תבערה מכל רחבי רצועת עזה ליישובי הדרום. “ניתן הזדמנות לממשלת ישראל לסיים את המצור על הרצועה או שנגרום לתושבי עוטף עזה לחיות תחת מצור של עפיפונים”, הזהירו אתמול מפקדי היחידה.

גורמים בצה”ל מביעים ספקנות לגבי המספר הגבוה שפורסם, אך מציינים כי הצבא נערך לאפשרות שהיום יינסה חמאס לרכז מאמץ כדי לשגר יותר עפיפונים ובלונים לעבר ישראל. במקביל בצה”ל שינו בימים האחרונים במידה מסוימת את מדיניות התגובה כלפי עפיפוני התבערה, וגם אתמול בוצע פעמיים ירי מכלי טיס לעבר קבוצות פלסטינים שמשגרות את העפיפונים.

לא מן הנמנע שתגובת צה"ל תחריף

בשלב זה נועדו התקיפות רק להזהיר. אולם בצה”ל מבחינים בין העפיפונים לבין בלוני הנפץ, ולא מן הנמנע שככל שיימשך השימוש בבלוני הליום נושאי חומר נפץ, תוחרף תגובת צה”ל בהתאם. גם אתמול גרם טרור העפיפונים לשריפות בעוטף עזה ביותר מעשרה מוקדים. נציב כבאות והצלה דדי שמחי אמר אתמול כי עד כה טיפלו כוחות הכיבוי ביותר מ־400 שריפות בעוטף עזה וכי נשרפו כ־25,000 דונם. 

בצה”ל מעריכים שהיקף העימותים עם הפלסטינים בגדר יהיה נמוך היום משמעותית בהשוואה לשבועות האחרונים. בשלב זה בישראל לא מזהים מאמץ של חמאס לנסות לארגן באופן מסודר הגעה של עזתים אל גדר המערכת. שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס אתמול למצב בדרום ב”פורום בר־אילן” באוניברסיטת בר־אילן ואמר: “אי אפשר להפיל את שלטון חמאס מבחוץ, ובכל הניסיונות שלנו להמליך מלכים תמיד נכשלנו. צריך להגיע למצב שאוכלוסיית עזה תפיל את שלטון חמאס, לא מישהו אחר”.