כבאי אזור נגב מערבי של הקרן הקיימת לישראל נאבקו היום (ראשון) משעות הצהריים ביחד עם שירותי הכבאות של קק"ל בלא פחות מ-17 מוקדי בעירה ביערות כיסופים ובארי שבגבול רצועת עזה. ביער כיסופים השתוללו שלוש שריפות גדולות, כשאחת מהן התקרבה לגבול קיבוץ כיסופים.

שריפה ביער כיסופים

באזור עבדו 15 כבאיות של כיבוי והצלה וקק"ל ועשן סמיך היתמר מעל האזור. בקק"ל מדווחים כי רק מאז אתמול ועד הערב עלו באש כ-300 דונמים של יער נטוע המצטרפים לכ-5,000 דונם יערות שעלו באש בחודשיים האחרונים כתוצאה מעפיפוני תבערה מרצועת עזה. מנתוני כבאות והצלה עולה כי עד היום עלו באש למעלה מ-25 אלף דונמים של שדות חקלאיים, שמורות טבע ויערות.
 

שריפה בדרום. צילום: קק"ל

בקק"ל מדגישים כי הנזק לשטחים הפתוחים מעפיפוני התבערה עבר כבר את הנזק המצטבר ב-50 ימי הלחימה של מבצע 'צוק איתן' ב-2014, אז נשרפו 3,500 דונם של יערות כתוצאה מנפילת רקטות. בראיון למעריב בחודש שעבר אמר דני בן דוד, מנהל קק"ל נגב מערבי: "אנחנו עדיין רחוקים מהנזק של 'צוק איתן'", אך מאז הראיון בתוך פחות מחודש וחצי נשרפו למעלה מ-4,000 דונמים של יערות, מה שמוכיח "יעילותם" של העפיפונים בגרימת הנזק בשטח ישראל.

בתוך כך, צה"ל ביצע היום ארבע פעמים ירי באמצעות כלי טיס בסמוך לחוליה ששיגרה בלוני תבערה ועל תשתית ממנה פעלה החוליה ואת כלי הרכב ששימש אותה בדרום רצועת עזה. בתחום מועצה אזורית שדות נגב נמצאו בלונים ואליהם מחובר חפץ חשוד. מהמשטרה נמסר כי חבלן הגיע בסמוך לשדרות שם דווח על שלושה בלונים שנחתו על צמרת עץ במקום. בדיקתו העלתה כי ככל הנראה מדובר בבלוני תבערה ולמקום הוזעקו לוחמי האש לטיפול בפריט שלמרבה המזל לא גרם להצתת עצים במקום.

בלון הנפץ ביישוב בעוטף עזה. צילום: דוהברות המשטרה

מדובר צה"ל נמסר כי "בימים האחרונים הזהיר צה"ל וביצע מספר תקיפות בסמוך לחוליות האחראיות להצתות ולהשחתת השטחים בישראל. מדובר בפעולות טרור שמסכנות את תושבי הדרום. צה"ל נחוש להמשיך ולפעול בעצימות עולה ומתגברת כנגד פעולות טרור אלה ככל שיידרש ובמגוון כלים. ארגון הטרור חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה והוא שיישא בהשלכות".

טרור עפיפוני ובלוני התבערה המשיך להשתולל בדרום הארץ במהלך סוף השבוע כאשר בשבת התרחשו עשרות שריפות באזור העוטף בעקבות שיגור בלוני תבערה מרצועת עזה. במהלך היום טיפלו צוותי הכיבוי ואנשי הביטחון של המועצה האזורית אשכול ב-16 שריפות שפרצו בעקבות עפיפונים ובלוני תבערה במרחב. השריפות כילו כאלפי דונמים של שטחים חקלאיים וחורש טבעי באזור נחל הבשור, יער כיסופים, תל גמה, עין השלושה, מגן, עין הבשור וכרם שלום.  

במועצה אזורית שער הנגב היו שבעה מוקדי שריפות - שלושה בשטחי ניר עם, אחד בשטחי מפלסים ושלושה בשטחי נחל עוז.