דובר צה"ל מסר כי צה"ל תקף הלילה (חמישי) שלוש עמדות צבאיות בסוריה, וכי התקיפה בוצעה בתגובה לחציית כלי טיס סורי בלתי מאויש שיירט צה"ל מוקדם יותר. קודם לכן, פרסמה התקשורת הסורית כי מערכת ההגנה האווירית של צבא סוריה סיכלה מתקפה של חיל האוויר הישראלי נגד מטרות של צבא
תקיפת צה"ל בסוריה. צילום: דובר צה"ל
אסד באזור קוניטרה. סוכנות "sana" דיווחה כי גורם צבאי אמר שהמתקפה ליד חאדר גרמה לנזק לרכוש בלבד.

עוד נמסר מדובר צה"ל, כי "צה"ל ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש כנגד ניסיונות הפרת הריבונות של מדינת ישראל ויפעל כנגד כל ניסיון לפגיעה באזרחיה. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי האחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול כנגד כוחותינו. הצבא נמצא במוכנות גבוהה למגוון תרחישים וימשיך לפעול כל שיידרש למען ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

היעדים שהותקפו. קרדיט: הרשתות הערביות


היעדים שהותקפו. קרדיט: הרשתות הערביות


היעדים שהותקפו. קרדיט: הרשתות הערביות


רק אתמול יורט באזור הכנרת כלי טיס בלתי מאויש (כטב"מ) שחדר למרחב האווירי הישראלי משטח סוריה. טיל פטריוט שוגר לעברו וזמן קצר לאחר מכן משטרת ישראל הוציאה הודעה חריגה, בה היא ביקשה מכל כלי השיט הנמצאים באגם הכנרת לצאת מהמים בשל פעילות מבצעית, ההנחיה הגיעה בעקבות חשש שחלקים מהכטב"מ נפלו למים.
דובר צה"ל, רונן מנליס, אמר כי "זוהה כלי טייס בלתי מאויש שטס לאזור החיץ. הוקפצה רביעיית מטוסי קרב וכן שני מסוקים, כאשר במקביל הכינו את סוללת הפטריוט ששיגרה טיל אחד מאזור צפת שפגע ויירט את הכטב"מ. מדובר ככל הנראה במל"ט איסוף בלתי חמוש וחתיכות ממנו נפלו מדרום לכנרת. בצה"ל עדיין לא יודעים להעריך האם מדובר בטעות או בפעולה מכוונת. הוא היה לאורך כל הדרך במעקב ויורט כ-10 קילומטר בתוך שטח ישראל. בדקנו גם את האפשרות שמדובר בכלי טייס רוסי. לא מדובר במחדל".

לפי דובר צהל מערכות ההגנה האוויריות עקבו אחרי המעוף של הכטב"מ במדינות האזור ומכאן אפשר להסיק שהוא עבר גם מעל שטח ירדן. דבר זה יכול לחזק את ההערכה שהמל"ט היה במשימת מודיעין ובמעקב אחרי הקרבות המתחוללים במשולש הגבולות ירדן, סוריה וישראל ליד העיר דרעא. לא מדובר במלט ירדני ומכאן גם השיהוי בהחלטה ליירטו אם כי הסוגיה תיבדק ותתוחקר. 

כזכור, לפני מספר שבועות אירע מקרה דומה בו שיגר צה"ל טיל פטריוט לעבר כלי טיס בלתי מאויש (כטב"מ) שהתקרב מכיוון סוריה לעבר הגבול עם ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי לא זוהתה פגיעה, אך הירי הניס את כלי הטיס, שחזר לשטח סוריה. מערכות ההגנה האוויריות כמו גם מערכות האיתור זיהו את האיום מבעוד מועד ובטרם חצה לשטח הארץ.