הרמטכ"ל אביב כוכבי נפגש אתמול עם יושב ראש המטות המשולבים לשעבר של צבא ארצות הברית ג'וזף פרנסיס דונפורד ועם 10 גנרלים אמריקאים בכירים בדימוס, בהם גם בדרגת ארבעה כוכבים שמבקרים בארץ במסגרת משלחת מטעם JINSA, ארגון בלתי מפלגתי שעוסק בסוגיות של מדיניות ציבורית בארה"ב.

בפגישה דנו בלקחי מבצע "שומר החומות" וההקשר האיראני, הסכם הגרעין ועל ההשפעה האפשרית שלו על הזירה המקומית בלבנון, סוריה ורצועת עזה. הנחת המוצא היא שלגנרלים בדימוס יש השפעה גם על הממשל הנוכחי בארה"ב.

היום צפויים דונפורד והגנרלים לשעבר להיפגש עם אלופי המטה הכללי ובשבת בערב אמור הרמטכ"ל כוכבי לצאת לביקור בארה"ב שנדחה עקב מבצע הלחימה ברצועה.

כוכבי קיים אתמול מפגש עם קצינים בדרגות מפקדי גדודים וחטיבות במסגרת פורום מבצעי ללמידה בסיום מבצע "שומר החומות". הרמטכ"ל הודיע במהלך המפגש כי "אנחנו מתכוננים גם לשומר חומות 2 אם נידרש לכך, מה שהיה לא מה שיהיה". גורמים בצה"ל סיפרו כי במהלך השיחות, "הרמטכ"ל פנה לסוגייה של אי הפעלת תמרון קרקעי במבצע האחרון". 

בשיחה הבהיר בפני המפקדים כי "נפעיל כוח היכן שצריך ובהתאם לצורך המבצעי. במבצע האחרון לא היה צורך לכך, ונפעיל כוח רק לשם תכלית. זו היתה ההחלטה". עוד ציין כי נושא ירי התמ"ס (תלול מסלול) עדיין לא נפתר, ודורש עבודה נוספת. הוא שיבח את פעולות מערכת ההגנה האווירית ואת אוגדת עזה על המענה ההגנתי שניתן במהלכו של המבצע, לשלילת חדירה כמו גם פעולות נוספות שסוכלו.