שיחות הגרעין שנועדו להחזיר את ארה"ב ואת איראן עצמה להסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015, התחדשו אתמול בווינה. על כך, שוחח היום (שלישי) שגריר ישראל לשעבר בארה"ב ד"ר מייקל אורן עם ינון מגל ובן כספית ב-103FM, ואמר: "האיראנים רצים לפצצה גם תחת הסוואה של שיחות בינלאומיות בווינה. מה שמקשה עלינו, שאם נצטרך לפעול, נצטרך לפעול בזמן שהמעצמות נועדות עם האיראנים בשיא הדיפלומטיה הבין לאומית, ישראל פועלת בצורה אחרת".

מייקל אורן הסביר, כי הוא מתכווון לפעולה צבאית, והמשיך: "אני חושב שאין לנו ברירה כל כך , כי בעוד שיש תמימות דעים בינינו לבין הקהילה העולמית לגבי המטרה שכולנו רוצים, וזה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. כולנו מעדיפים להשיג את המטרה הזאת בדרכים דיפלומטיות, אבל מכאן ואילך יש הבדל עצום ותהומי בינינו לבין האמריקאים".

"בעוד שהאמריקאים יכולים לחיות עם איראן בעלת יכולת סף, יכולת להגיע ליצירת נשק גרעיני תוך פרק זמן קצר ביותר שבועות ואפילו ימים, אנחנו לא יכולים לחיות עם זה. ברגע שיש לאיראן יכולת סף ואנחנו נצטרך לפעול נגד חזבאללה כל הזמן נצטרך לקחת בחשבון שאם נגיב לחזבאללה אז האיראנים ירוצו קדימה וייצרו נשק גרעיני. זה מצמצם את מרחב התמרון שלנו, זה יהיה סיוט יום יומי נהיה בכוננות גבוהה כמעט כל יום", הוסיף.

בהמשך, נשאל האם ישראל צריכה לתקוף צבאית באיראן, והשיב: "ישראל חייבת למנוע מאיראן מלהשיג יכולת סף, נקודה. אני לא בקיא כיצד נשיג את המטרה אבל נצטרך להשיג אותה".

לגבי המדיניות הישראלית כלפי ארה"ב והנשיא הדמוקרטי ביידן, אמר: "אני מזהה תזוזה ושינוי, מה התמורה פה? זה נובע מביקורת ששמעתי במשך שנים מאותה מערכת ביטחון לגבי המדיניות של נתניהו, והטענה הייתה שנתניהו הפך את הסוגייה האיראנית לסוגייה ישראלית. הוא לקח בעלות על הסוגייה וזו הייתה טעות. ישראל הייתה צריכה לבוא לקהילה הבין לאומית ודואגת שזו אחריות שלכם, זה עמדת הביטחון".

אורן הוסיף: "אני מזהה היום בנאומיו והתבטאויותיו של בנט ולפיד כי הם פונים לקהילה הבין לאומית ודורשים ומצהירים שהם יעשו משהו. שהמעצמות תעשנה משהו נגד איראן ומזכירים שמדובר, ישראל מדינה ריבונית מאוימת גם בהשמדה ואנחנו שומרים לעצמנו את הזכות להגן על עצמנו בכל דרך", הוסיף.

בסיום, מייקל אורן הביע את דעתו על המדיניות של ראש הממשלה בנט: "אני חושב שזו דרך נכונה. הייתה רוצה לראות את הממשלה בונה את הקייס שלנו יותר חזק. לפני כמה ימים ישראל חטפה סטירה על ידי הממשל האמריקאי בכתבה שהתפרסמה בניו יורק טיימס, כאשר מקור בממשל העביר ביקורת די נוקבת על ישראל בטענה שכל הפעולות שלנו נגד התוכנית הגרעינית של איראן גורמת להם להאיץ את התהליך. לא ענינו, מה שגרם לאיראנים להפר את ההסכמים זה בחירתו של ביידן. לא מה שאנחנו עשינו וזה ברור".

סייעה בהכנת הכתבה: עופרי גליכמן, 103fm