נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס הערב (ו') בביקורו לירדן לשיחות הפיוס בין ישראל לטורקיה, בהן תיווך, ואמר כי הצדדים הסכימו כי הגיע הזמן לחזור למערכת יחסים תקינה.

"זה היה הזמן הנכון עבור ישראל וטורקיה לחדש את היחסים ביניהן, ורה"מ נתניהו הסכים שהגיע הזמן לעשות זאת", אמר אובמה. "מזה זמן רב אמרתי שיחסים נורמלים בין המדינות יפעל לטובת שתיהן. יהיו מחלוקות משמעותיות לא רק על הנושא הפלסטיני, אבל לישראל וטורקיה אינטרס משותף והן היו שותפות נהדרות בעבר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומקבילו הטורקי ראג'יפ טאיפ ארדואן שוחחו מוקדם יותר בטלפון והסדירו את היחסים בין המדינות. על פי בכיר אמריקני, במהלך השיחה נתניהו הביע חרטה על תקרית המשט שהביאה להתדרדרות ביחסים. 

בהודעה מטעם לשכת נתניהו נמסר כי הוא "הביע התנצלות בפני העם הטורקי על כל טעות שיכול להיות והובילה לאובדן חיים בתקרית המשט". עוד נמסר כי הוא הבטיח להשלים הסכם על פיצויים. על פי הדיווחים הם גם סיכמו כי ישראל וטורקיה יעבדו יחד במטרה לשפר את המצב ההומניטרי בשטחי הרשות הפלסטינית. 

הטורקים מצידם הבטיחו לבטל את האישומים נגד חיילים וקצינים שהיו מעורבים בפיקוד על האירוע ובהשתלטות עצמה על המרמרה. אחד הקצינים שהואשמו בטורקיה בתקרית היה הרמטכ"ל דאז, רא"ל גבי אשכנזי. ארדואן גם דיבר בשיחה על החשיבות של החברות ושיתוף הפעולה בין העם בישראל לעם הטורקי. 

"ראש ממשלת טורקיה טאיפ ארדואן הדגיש את חשיבות קיום שיתוף פעולה וידידות בין האומה הטורקית והאומה היהודית, במהלך שיחת טלפון עם מקבילו הישראלי. ארדואן אמר לנתניהו כי הוא מעריך את הידידות ושיתוף הפעולה בן מאות השנים בין הטורקים למדינה היהודית", נאמר בהצהרה ששוחררה ממשרד רה"מ הטורקי, שם גם טענו כי נתניהו אמר לארדואן שישראל הקלה משמעותית את הסגר על עזה.

ארדואן, דרש התנצלות מאז המשט. צילום: רויטרס

לפני שעזב לירדן אמר אובמה כי "ארה"ב מעריכה מאוד את היחסים והשותפות שיש לה גם עם טורקיה וגם עם ישראל, ואנחנו רואים חשיבות גדולה בחזרה ליחסים חיוביים בין שתי המדינות הללו, במטרה לקדם את השלום והביטחון האיזורי". 

"אני מקווה שחילופי הדברים היום בין שני המנהיגים יאפשרו להם לנהל שיתוף פעולה עמוק יותר בכל האתגרים וההזדמנויות שלפנינו", הוסיף אובמה.

כזכור במאי 2010 יצא משט מטורקיה לעזה בזמן הסגר על הרצועה. שש ספינות שטו לעבר חופי עזה וסירבו לעצור גם אחרי שהוזהרו על ידי ספינות חיל הים. במהלך מבצע ההשתלטות נהרגו 9 מנוסעי הספינה הגדולה ביותר במשט מאוווי מרמרה שנאבקו בחיילי השייטת שעלו על האונייה במטרה לעצור אותה. מאז הדרדרו משמעותית יחסי ישראל וטורקיה ושני המנהיגים סירבו לשוחח בניהם תוך שהטורקים מתעקשים על התנצלות מישראל. 


נתניהו, נענה לבקשת אובמה לשחוח עם ארדואן. צילום: מרק ישראל סלם

נתניהו אמר לארדואן שהייתה לו שיחה טובה עם אובמה על שיתוף הפעולה באיזור, ועל החשיבות של הקשרים בין ישראל לטורקיה. ראש הממשלה גם הביע את צערו על ההדרדרות ביחסים הללו, והתחייב לפתור את חילוקי הדעות במטרה לקדם את השלום, והיציבות באיזור.

נתניהו אמר לארדואן שהוא גם ראה את הראיון שנתן לעיתון דני לאחרונה, בו ארדואן חזר בו מאמירתו שהשוותה את הציונות לגזענות. נתניהו הביע את הערכתו לכך שראש הממשלה הטורקי נתן הבהרה לדבריו.

שרת המשפטים, ציפי לבני הגיבה למהלך בחשבון הפייסבוק שלה ואמרה כי היא "מברכת על הפיוס בין ישראל לטורקיה. צעד מאוד חשוב ונכון, וכך גם אמרתי לראש הממשלה. בעת הזאת, בעיקר מול מה שקורה בסוריה, יש אינטרסים בטחוניים משותפים לישראל, טורקיה וארה״ב. אקורד סיום מצוין לביקור אובמה".

יו"ר מפלגת העבודה, וראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ' הגיבה למהלך, בהודעה מטעמה נמסר, "טורקיה היא מעצמה אזורית שהיחסים עמה חשובים מאוד לישראל. גם אם ההתנצלות לטורקים נעשתה בלב כבד, טוב שנעשתה. מוטב למחול על הכבוד ולעשות את המעשה החכם והמועיל למדינה. יש לקוות שהפיוס עם הטורקים אחרי שלוש שנות נתק הוא צעד ראשון לדרך מדינית חדשה שתבצר מחדש את מעמדנו הדיפלומטי והאסטרטגי".