יו"ר ישראל ביתנו ושר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, התייחס היום (ג') לאירוע תהלוכת יום הנכבה שהתקיים בוואדי ערה אתמול וכינה אותו "מצעד שנאה של שונאי ישראל, ממשיכי דרכו של המופתי הירושלמי (שבמהלך מלחמת העולם השנייה תמך במשטר הנאצי בגרמניה - י"ב) שהתכנסו להתאבל על הקמתה של ישראל".

ליברמן הוסיף: "מדובר בהוכחה נוספת לך שכל הסדר עם הפלסטינים חייבת לכלול בתוכו גם את ערביי ישראל משום שאם לא, זאת תהיה הפסקת אש ולא 'הסדר קבע'". ליברמן רמז בדבריו לתכנית שהוא מקדם כבר שנים במסגרתה הסדר הקבע יכלול חילופי שטחים עם המדינה הפלסטינית כך שישובי "המשולש" של ואדי ערה יהיו נתונים לשליטה האזרחית הפלסטינית ותושביהם יחדלו להיות אזרחי ישראל. "הגיע הזמן שממשלת ישראל תאמץ גישה זו. המציאות בה אלה שמנצלים את הדמוקרטיה הישראלית כדי להתאבל על הקמתה שותקים בה בעת מול טבח של פלסטינים בסוריה, מוכיחה את צביעותם ואת מטרתם האמיתית". 

בתהלוכה השתתפו אלפי אזרחים ערבים, חלקם הגדול צעירים, לצד חברי כנסת מהסיעות הערביות, יו"ר ועדת המעקב העליונה, פעילים חברתיים ופוליטיים, ואנשי שמאל ישראלים. בין המשתתפים בתהלוכה היה יו"ר מפלגת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, שאמר באירוע: "הפלסטינים רואים בחגיגות העצמאות ריקוד על הדם הפלסטיני והתכחשות לאסונם, ואינם רואים במה שקרה להם ב- 1948 שחרור משלטון זר, אלא החלפתו בשלטון זר ואכזרי יותר, שלא מסתפק בשליטה בהם כמו הבריטים אלא כזה שגירש וירש אותם".


תהלוכת יום הנכבה. צילום: סאמי עלי

האירוע התקיים על אדמות הכפר הערבי חובייזה ממערב לאום אל פחם, שנחרב במלחמת העצמאות. זחאלקה הוסיף: "ממשלת ישראל אחראית על המשך האסון ושפיכות הדמים כשהיא מסרבת בעקשנות לפשרה היסטורית ולשלום צודק. היא דחתה אפילו את יוזמת השלום הערבית (מ-2002 אז הציעה סעודיה הכרה של כל מדינות ערב בישראל בתמורה לנסיגה משטחי הגדה המערבית ועזה - י"ב) בה נתנו הפלסטינים לעולם הערבי את כל הויתורים האפשריים והבלתי אפשריים, ובכל זאת היא לא קיבלה אותה ולא היתה מוכנה אפילו לדון בה".